Karmienie piersią a wypadanie włosów

Karmienie piersią a wypadanie włosów
By Joanna Komorniczak 8 miesięcy temu Brak komentarzy

Karmienie piersią, to naturalny odruch matki, który pojawia się już w pierwszych minutach życia noworodka. Jak karmić, aby dać dziecku to, co najważniejsze i nie nadwyrężyć swojego zdrowia?

Zdrowe odżywianie

Według wielu współczesnych doradców laktacyjnych, nie ma czegoś takiego jak dieta matki karmiącej. Kobiety, które karmią swoje dzieci piersią, powinny się zdrowo odżywiać i nie rezygnować z produktów, zdaniem wielu, powodujących wzdęcia u maluszków. Zdrowa mama, to przede wszystkim zdrowe odżywianie. Dobrze zbilansowane posiłki, pomogą w utrzymaniu odpowiedniej aktywności fizycznej, ładnego wyglądu skóry, paznokci i stosownej kondycji włosów. Kiedy młode mamy odmawiają sobie dziennej porcji witamin, nie dostarczają jej również swojemu niemowlęciu. Należy o tym pamiętać przez cały okres karmienia, nie tylko w pierwszych miesiącach życia maluszka.

Wypadanie włosów

Wypadanie włosów spowodowane karmieniem piersią, to bardzo częsta dolegliwość świeżo upieczonych mam. Jeśli Twoja fryzura, z dnia na dzień zmniejsza swoją objętość, a włosy znajdujesz praktycznie w każdym punkcie swojego mieszkania, warto zastanowić się nad wzbogaceniem swojej diety w cenne składniki mineralne. Na rynku istnieje mnóstwo suplementów, przeznaczonych specjalnie dla karmiących piersią, jednak zanim zdecydujesz się na przyjmowanie tego typu farmaceutyków, spróbuj dostarczyć witaminy poprzez świeże warzywa i owoce. Aby włosy były zdrowe i lśniące, potrzebują minerałów z grupy A. Dodatkowymi mikroelementami wspierającymi włosy, jest także cynk, żelazo, miedź i witamina H (tzw. biotyna). Ich brak, odpowiedzialny jest za łysienie i nadmierne wypadanie włosów.

Sezon na wypadanie

Kondycja naszych włosów zależna jest również od pory roku. Jeśli intensywnie karmimy piersią w ciepłych i upalnych miesiącach, pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Zarówno kobiece włosy jak i paznokcie, potrzebują nawilżenia i od zewnątrz, jak i od środka. Cebulki włosów, powinny również mieć dostęp do aminokwasów i węglowodanów, istotnych podczas szybkiego wzrostu. W sezonie zimowym zaś, mamy utrudniony dostęp do świeżych warzyw i owoców, bogatych w mikroelementy. Dlatego starajmy się spożywać chociaż domowe przetwory i mrożonki oraz codziennie pić świeże soki.