Karmienie piersią a choroba mamy

Karmienie piersią a choroba mamy
By Joanna Komorniczak 11 miesięcy temu Brak komentarzy

Przeziębienie lub poważniejsza choroba, może przydarzyć się mamie podczas okresu karmienia piersią. Jak radzić sobie z uporczywymi dolegliwościami i nie przerywać maluszkowi jego mlecznej drogi?

Nie przestawaj karmić

Podczas wizyty u lekarza, pamiętaj aby zaznaczyć fakt karmienia piersią. Jeśli nie będzie potrzeby stosowania silnych leków, specjalista powinien znaleźć alternatywne medykamenty, które możesz zażywać podczas pojenia maluszka. Wysoka temperatura, kaszel czy katar, nie są przeciwnością do karmienia piersią. Jeśli mamusia jest chora, jej organizm wytwarza przeciwciała, które przekazywane w mleku wzmacniają odporność niemowlęcia. Karmienie piersią pozwala maluszkowi na zabezpieczenie się przed infekcjami, tworząc specjalną barierę ochronną.

Pij dużo wody i dobrze się odżywiaj

Picie wody podczas choroby pomaga w obniżeniu temperatury, wspomaga laktację i oczyszcza organizm z choroby. Podczas przeziębienia, warto nawadniać ciało, aby mleko pite przez maluszka nie straciło swoich drogocennych właściwości i charakterystycznego smaku. Niektóre lekarstwa mogą zmieniać smak pokarmu, jednak przy prawidłowym ich stosowaniu i utrzymaniu odpowiedniego stylu życia, nie powinny mieć dużego wpływu na jego jakość. Woda odgrywa również istotną rolę w ogólnym samopoczuciu człowieka – regularne spożywanie prawidłowej ilości płynów, zapewnia mamusi szybszy powrót do zdrowia, utrzymanie lepszej kondycji, zmniejszenie obrzęków i bólu, np. głowy. Odżywianie to równie istotny aspekt szybkiej rekonwalescencji, co stosowanie lekarstw. Pamiętaj, że naturalne źródła witamin, takie jak owoce czy warzywa, są znacznie lepsze dla organizmu i tym samym dla maluszka, który otrzymuje je wraz z Twoim pokarmem. Podczas przeziębienia staraj się regularnie spożywać produkty bogate w witaminy z grupy C, B i A oraz te, które zawierają duże ilości magnezu i wapnia. Dodatkowa suplementacja witaminami przeznaczonymi dla kobiet karmiących piersią, pomoże Ci uchronić się przed kolejnymi infekcjami.

Słuchaj własnego ciała

Najważniejsze, to obserwować swój organizm – jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy – zmiany skórne czy nietypowe dolegliwości, zgłoś się natychmiast do lekarza i omów sprawę karmienia piersią. Jeśli jednak wiesz, że bierze Cię zwyczajne przeziębienie, które potrwa tylko kilka dni – nie rezygnuj z przystawiania dziecka do piersi. Pomimo nieskończonych zalet karmienia, niektóre z kobiet czują się na tyle osłabione i bezsilne, że nie mają ani ochoty ani energii, by poić dziecko – na takie sytuacje, warto mieć przygotowane zamrożone mleko, które w razie potrzeby może podać niemowlęciu Twój partner lub ktoś z rodziny.