Joga w ciąży - czy jest bezpieczna?

Joga w ciąży - czy jest bezpieczna?
By Joanna Komorniczak 11 miesięcy temu Brak komentarzy

Dziewięć miesięcy rozwoju dziecka w łonie matki jest dla jej organizmu dużym obciążeniem. W ciągu całego okresu kobieta wykonuję taką prace, jakby codziennie intensywnie chodziła po górach. Zwiększona masa ciała obciążą stawy i kręgosłup. Płuca i inne narządy wewnętrzne są ściskane przez rozrastającą się macicę, co znacznie upośledza ich działanie. Natomiast serce musi przepompowywać większą ilość krwi. Stan zdrowia i samopoczucia matki ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka, dlatego zajęcia z jogi pomogą odkryć Ci sposoby na zachowanie energii oraz pozwolą prawdziwie się zrelaksować.

Czym jest joga?

To system ćwiczeń, które mają na celu stworzenie harmonii pomiędzy ciałem, umysłem i sercem. Jest szczególnie polecana przez lekarzy podczas ciąży, ponieważ wzmacnia mięśnie i przygotowuje macice do akcji porodowej. Możesz ją uprawiać do ostatnich dni przed rozwiązaniem. Dzięki ćwiczeniom jogicznym wpłyniesz na swoją świadomość, nauczysz się relaksu, dowiesz się, jak opanować stres i tym samym - bóle porodowe. Dodatkowo techniki jogi pomogą Ci zniwelować bóle stawów i kręgosłupa.

Uprawianie jogi sprawi, że będziesz bardziej rozciągnięta, a to z kolei zminimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów po porodzie. Ćwiczenia dobrze wypłyną na Twoje ciało. Nauczysz się głęboko oddychać, dzięki czemu dostarczysz do swojego, jak również do organizmu dziecka więcej tlenu. Polepszy Ci się krążenie oraz trawienie, przez co nie będziesz miała problemów z żylakami i zgagą. Mamy, które zbyt szybko przybierają na wadze mogą z powodzeniem wykorzystać ćwiczenia, by delikatnie zminimalizować ten proces.

Joga to też dobry czas na nawiązanie więzi z dzieckiem. Jeżeli jesteś aktywną mamą, a twoja ciąża przebiega bez zastrzeżeń, możesz ćwiczy jogę, żeby być nadal aktywną. Ponadto pomoże Ci ona się zrelaksować oraz stać się odporniejszą na zmęczenie i stres. Przed rozpoczęciem zajęć, powinnaś skonsultować się z lekarzem ginekologiem, w celu wskazania potencjalnych przeciwwskazań do wykonywania tego rodzaju ćwiczeń.

Jak ćwiczyć?

Jogę powinnaś ćwiczyć przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, o tej samej porze dnia. Najlepszy czas to poranek, zaraz po przebudzeniu. Jednak jeśli Ci wygodniej, wykonuj ćwiczenia wieczorem, przed snem. Na początku powinnaś zacząć od sesji do 20 minut. Twoje ciało powinno przystosować się do większego ruchu. Dodatkowo, jeżeli wcześniej nie uprawiałaś jogi, powinnaś zacząć od najprostszych ćwiczeń, które nie wymagają przygotowań i sprawności fizycznej. Ćwicz powoli, bez pośpiechu, obserwując przy tym reakcje swojego organizmu.

Podczas wykonywania ćwiczeń powinnaś zwrócić uwagę na ułożenie ciała. Jeśli leżysz na plecach, pamiętaj aby dobrze przylegały do podłoża zarówno ramiona, barki, ale i pośladki. Gdy wykonujesz ćwiczenia siedząc, Twoje pośladki powinny być lekko rozchylone na boki, natomiast w momencie, gdy wykonujesz ruchy w pozycji stojącej, pamiętaj, alby stopy ustawić na szerokość bioder, a palce nóg skierować do środka. Do uprawiania jogi przyda Ci się trochę przestrzeni, w której będziesz mogła wykonywać swobodne ruchy. Przygotuj swoją ulubiona płytę z muzyką relaksacyjną oraz wygodny strój. Do tego rodzaju ćwiczeń najlepiej sprawdzi się spodnie dresowe, albo specjalne przeznaczone do fitnessu oraz elastyczny i przewiewny t-shirt.

Rodzaje ćwiczeń w jodze dla mam

Joga w ostatnich latach zyskała dużą popularność. Składa się na nią wiele pozycji, z których każda mama może wybrać tą, która jej najbardziej odpowiada. Poniżej prezentujemy kilka ćwiczeń, które będziesz mogła wykonywać w domu.

  • Pozycja krawca.

   W pozycji tej usiądź na podłodze, wyprostuj plecy, złącz podeszwy stóp przyciągając je jak najbliżej siebie. Ramiona i kark rozluźnij. Oddychaj głęboko. Powinnaś także rozluźnić stawy biodrowe, a uda rozchylić. Kolana przyciągnij do podłogi. Pozycję tę należy utrzymać kilka sekund. Ćwiczenie to pomaga rozluźnić więzadła stawowe miednicy oraz mięśnie ud.
  • Koci grzbiet.

   Uklęknij na czworaka, rozluźnij kark chowając głowę między ramiona. Wciągnij brzuch, a kręgosłup wygnij w łuk. Wstrzymaj w pozycji kilka sekund, cały czas głęboko oddychając. Ćwiczenie powtórz kilka razy. Ma ono na celu złagodzenie bólu w krzyżu.
  • Przysiad.

   W tym ćwiczeniu przyjmij pozycję w szerokim rozkroku ze stopami na zewnątrz. Następnie powoli zegnij kolana, aż do momentu całkowitego kucnięcia. W razie potrzeby możesz się czegoś przytrzymać. Dłonie złącz na wysokości klatki piersiowej, a łokciami rozsuń kolana na boki. Ćwiczenie pomoże Ci rozszerzyć miednicę, a dziecku - prawidłowo ułożyć się do porodu.
 • Savasana Połóż się na plecach, wyprostuj nogi i ręce. Wytrzymaj nieruchomo 5 minut. To ćwiczenie pozwoli Ci się wyciszyć i zmniejszyć napięcie.

Kilka wskazówek - czyli na co warto zwracać uwagę

  1. Uważność - słuchaj głosu swojego ciała, oddechu oraz intuicji, nie rób nic wbrew sobie;
  1. Naturalny oddech - zawsze oddychaj swobodnie, naturalnie i w swoim tempie;
  1. Przyjemność - lepiej nie utrzymywać sztywno pozycji zbyt długo, płyń z prądem, ciesz się zmysłowością ruchów;
  1. Odpoczynek - zawsze odpoczywaj, gdy poczujesz taką potrzebę;
 1. Nie kładź się na brzuchu.