Jaki wiek jest najlepszy na zajście w ciążę?

Jaki wiek jest najlepszy na zajście w ciążę?
By Joanna Komorniczak 9 miesięcy temu Brak komentarzy

Współczesne kobiety decydują się na zajście w ciążę zdecydowanie później, niż te, które żyły w poprzednim stuleciu. Obecnie, przyszłe matki chcą osiągać sukces nie tylko na płaszczyźnie rodzinnej, ale również w swoim środowisku pracy. Takie podejście diametralnie zmieniło najczęstszy wiek zachodzenia w ciążę, który różni się o ponad dziesięć lat od poprzednich tendencji.

Płodność kobiety

Poprzez szereg przeprowadzonych badań, naukowcy doszli do wniosku, że najlepszym okresem na zajście w ciążę jest wiek pomiędzy 18 a 25 rokiem życia. W tych latach, kobieta osiąga najwyższy stopień płodności – jest zdrowsza niż inne, starsze pierworódki, ma więcej siły i chęci do opieki nad dzieckiem. Mimo, iż obecnie wiek 18-25 wydaje się być zbyt wczesny z perspektywy współczesnej, wciąż rozwijającej się płci pięknej, to pod kątem medycznym, takie lata wydają się najbardziej odpowiednie.

Ciąża po 35 roku życia

Jeśli jednak zdecydujesz się na ciążę po 35 roku życia, pamiętaj, że lekarz prowadzący powinien otoczyć Cię znacznie większą i bardziej szczegółową opieką niż młodsze mamy. W tym wieku istnieje także ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz podniesienia ciśnienia krwi. Dodatkowo, u ciężarnych powyżej 35 roku życia, niekiedy można zaobserwować anomalie chromosomalne, prowadzące do zespołu Downa u noworodka lub innych, rzadkich chorób genetycznych. Nie znaczy to jednak, że każda ciężarna w tym wieku doświadczy przykrych konsekwencji – mimo wszystko, warto przemyśleć swoją decyzję o późnej ciąży i skonsultować ją ze swoim lekarzem ginekologiem.

Miasto-wieś

Według naukowców, młodsze pierworódki częściej pochodzą z mniejszych miasteczek lub wsi – jest to uwarunkowane gorszym dostępem do rozwoju intelektualnego i zawodowego, większą tradycją posiadania wielodzietnej rodziny oraz mniejszą świadomością dotyczącą bezpiecznego współżycia. Kobiety mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich, decydują się na późniejsze zajście w ciążę, aby móc zrealizować się na wielu płaszczyznach swojego życia. I tak, nadrzędnym celem staje się wykształcenie i osiągnięcie odpowiedniego stanowiska pracy, aby przyszła mama miała możliwość zapewnienia dziecku lepszego startu.