Jaki poród wybrać?

Jaki poród wybrać?
By Joanna Komorniczak 10 miesięcy temu Brak komentarzy

Wiele kobiet zastanawia się jaki rodzaj porodu byłby najlepszy dla ich dziecka i ich samych. Kiedyś dziecko mogło przyjść na świat tylko w szpitalu, pod czujnym okiem lekarzy. Dzisiaj się to trochę zmieniło. Młode mamy mają możliwość wybrania sposobu porodu, jak i miejsca. Który poród jest lepszy: poród naturalny czy cesarskie cięcie? - to częste pytanie, na które pomożemy znaleźć Ci odpowiedź.

Gdzie urodzić - szpital, dom czy wanna?

Nieważne gdzie urodzisz, ważne żebyś w tym miejscu czuła się bezpiecznie i komfortowo. Jeżeli jesteś zdrowa, a Twoja ciąża przebiega prawidłowo bez żadnych powikłań, możesz bez problemu rodzić w domu. Koniecznym warunkiem jest także zgoda obojga rodziców. Obije musicie być przekonani, że wasza decyzja korzystnie wpłynie na zdrowie dziecka. Podczas porodu w domu oczywiście będzie Ci towarzyszyć położna, z którą przygotujesz się na ten ważny moment. Cała uwaga będzie zwrócona na Ciebie. Urodzisz spokojnie, we własnym rytmie. Twoje maleństwo przyjdzie na świat w przyjaznym dla niego otoczeniu, gdzie powoli oswoi się ze światem bez ostrych świateł i obcych głosów.


Jedną z zalet porodu w szpitalu jest możliwość wybrania porodu tradycyjnego albo w wodzie. Plusem tego drugiego jet to, że poród będzie krótszy, bo dzięki rozluźniającemu działaniu wody szyjka macicy rozwiera się szybciej. Ponadto skurcze są wtedy mniej odczuwane, dlatego jeżeli obawiasz się bólu, zamiast decydować się na środki znieczulające pomyśl o porodzie w wodzie. Wybierając się do szpitala nie zapomnij zabrać torby z ubraniami ciążowymi, koszulami nocnymi i szlafrokiem. Przydadzą Ci się również bluzki i bluzy, które ułatwią Ci karmienie po porodzie. Pamiętaj też o przyborach kosmetycznych i rzeczach dla dziecka!

Kiedy można wybrać poród?

Wybór rodzaju porodu powinien dotyczyć tylko tych przypadków, w których nie ma jednoznacznych wskazań do cesarskiego cięcia lub bezwzględnych przeciwwskazań do porodu naturalnego. O wyborze rodzaju porodu w takich przypadkach powinien jednak ostatecznie zdecydować lekarz, a nie kobieta w ciąży.

Poród naturalny czy cesarskie cięcie?

Przyjście na świat dziecka w sposób naturalny z pewnością dobrze wpłynie na jego kondycję. Dodatkowo Ty na tym skorzystasz, ponieważ łatwiej dojdziesz do siebie, szybciej wrócisz do zdrowia, jak również łatwiej zaciśniesz więź z maleństwem. Jednakże podczas takiego porodu narażona jesteś na kilka lub kilkanaście godzin ciężkiego wysiłku fizycznego oraz bolesne skurcze. Naturalnego porodu nie możesz także zaplanować.


Nie wszystkie dzieci rodzą się w ten sposób. W przypadku jakichkolwiek komplikacji wykonuje się cesarskie cięcie. Taki zabieg ratuje życie i zdrowie, ale może też zaburzyć pierwszy oddech dziecka oraz sprawiać, że będzie gorzej przystosowane do nowych warunków. W większości szpitali kobieta, pomimo tego, że jej ciąża ma dobry przebieg może zdecydować się na cesarkę. Masz wtedy możliwość zaplanowania daty porodu, nie odczujesz zmęczenia, ale po zabiegu zostanie Ci blizna na skórze.


Jeżeli chcesz by Twoje dziecko zdrowo się rozwijało, lepiej pozostać przy tradycyjnej metodzie porodu. Ryzyko powikłań, takich jak krwotok i zakażenie jest mniejsze. Szybciej wrócisz do zdrowia i szybciej będziesz mogła cieszyć się swoim maleństwem.