Jak zmienia się sylwetka podczas ciąży?

Jak zmienia się sylwetka podczas ciąży?
By Joanna Komorniczak 3 lat temu Brak komentarzy

Niezależnie od tego, czy przed ciążą byłaś drobna i niska, czy miałaś obfite kształty, Twój rozmiar się niewątpliwie powiększy. Ważne jest zatem dobranie właściwej odzieży ciążowej i bielizny, a także kosmetyków, zapewniających skórze elastyczność. Troska o kręgosłup jest tak samo istotna, co pielęgnacja ciała.

Ile przytyjesz w ciąży?

Przyszła mama z pewnością przybierze na wadze. I to nie kilka, lecz kilkanaście kilogramów. Twoje ciało powiększy się wraz z rozwijającym się płodem. Powiększy się Twoja macica i piersi. Płyn owodniowy to kolejny kilogram, a łożysko ponad 0,5 kg. Woda, zatrzymywana w organizmie, stanowić będzie 1-2 kg. Oczywiście to, ile przytyjesz, zależeć będzie od Twoich indywidualnych predyspozycji oraz wagi wyjściowej. Panie, których BMI przed ciążą wynosiło 19 lub mniej, przytyją maksymalnie 17 kg. Te, których BMI wynosiło 20-25, przybiorą na wadze 10-13 kg, a mamy, które wcześniej miały BMI wyższe niż 25, przytyją około 6-10 kg.

Zredukuj rozstępy

W trakcie ciąży Twoja zwiększona waga to nie tylko łożysko, płód i woda, ale również kilka kilogramów, tkanki tłuszczowej. Niewiele kobiet zaczyna widocznie tyć już na początku ciąży. W pierwszym trymestrze przybędzie Ci nie więcej niż 3 kg. Natomiast w drugim, ten proces znacznie się przyspieszy - przytyjesz kolejne 5-7 kg, podobnie będzie pod koniec ciąży. Po pierwszych trzech miesiącach zaczniesz szybko zwiększać swoją wagę, a co za tym idzie - pojawiać się będą na ciele rozstępy. Możesz je jednak zredukować, dzięki stosowaniu odpowiednich kosmetyków - w tym olejków naturalnych, które skutecznie uelastyczniają skórę. Po porodzie łatwiej będzie Ci wrócić do dawnej sylwetki, bowiem ciało pozostanie jędrne.

Zadbaj o kręgosłup

Zwiększenie masy ciała, a w szczególności - brzucha, skutkuje obciążeniem kręgosłupa. Jeśli chcesz uniknąć bólu pleców w trakcie ciąży, zadbaj o relaks, a także o aktywność fizyczną. Bardzo pomocne będzie w tym przypadku praktykowanie jogi lub pilates. Zajęcia pozwolą Ci uniknąć dolegliwości, wywołanych przyrostem wagi. Rozciąganie, przyniesie ulgę Twojemu kręgosłupowi. Wzmocnisz też mięśnie, co będzie przydatne podczas porodu.

Chcąc kompleksowo zatroszczyć się o swój kręgosłup, pamiętaj o tym, by znajdować czas na odpoczynek. Zbyt forsowne wędrówki czy pośpiech będą dla Ciebie niewskazane. Nie wybieraj też butów na zbyt wysokich obcasach. Jeśli masz zamiar dużo chodzić w ciągu dnia, załóż płaskie baleriny.

Dobierz odpowiednią odzież ciążową

Żakiety, które krępują ruchy, sztywne płaszcze czy dżinsy, które masz w swojej szafie, nie będą Ci służyć podczas ciąży. Odpowiednie ubrania ciążowe to takie, które zostały uszyte z myślą o przyszłych mamach. Są one dostosowane do sylwetki kobiety ciężarnej, a tkanina dopasowuje się do ciała również wtedy, gdy brzuszek będzie się powiększał. Spodnie ciążowe czy spódnice ciążowe mają zazwyczaj specjalny pas elastyczny, który chroni brzuch, zapewniając tym samym bezpieczeństwo dziecku. W ciąży także można nosić dżinsy ciążowe i żakiety, jednak muszą być to specjalne modele, skrojone tak, by nie zagrażać zdrowiu mamy i maleństwa.

Dopasuj bieliznę do sylwetki

Niemniej ważna od odpowiedniej odzieży jest dobrze dobrana bielizna ciążowa. Figi z podwyższonym stanem, otaczające podbrzusze są najtrafniejszym wyborem. Wybieraj te bezszwowe, z elastycznej 100% bawełny. Biustonosz dla pań oczekujących dziecka, powinien dobrze podtrzymywać piersi, których rozmiar również uległ zmianie. Większy biust najlepiej podniesie stanik z szerokimi ramiączkami. Wybierz odpowiedni rozmiar, tak, by był dopasowany w obwodzie, ale nie uciskał.