Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka?

Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka?
By Joanna Komorniczak 11 miesięcy temu Brak komentarzy

Kiedy rodzice zdecydują, że dziecko jest już na tyle duże, aby samodzielnie przemieszczać się rowerkiem, pozostaje jedynie wybór pierwszego jednośladu. Nie zawsze jest to prosta sprawa. Poniżej opiszemy kilka ważnych spraw, które pomogą Wam podjąć właściwą decyzję.

Rowerek biegowy a rower tradycyjny

Zdecydowanie najważniejszą kwestią jest wybór odpowiedniego modelu rowerka. Jeśli chcemy, aby nasze dziecko rozpoczęło swoją przygodę z jazdą na jednośladzie w przeciągu pierwszych dwóch, trzech lat życia, powinniśmy wybrać tzw. rowerek biegowy. Jest to wspaniała alternatywa dla rowerków trójkołowych, jednak wzbogacona o wiele zalet. Podczas nauki jazdy na rowerku biegowym, dziecko uczy się utrzymywać równowagę, co jest kluczowym elementem w posiadaniu umiejętności jazdy na dużym, „dorosłym” rowerze. Biegowe rowerki są także zdecydowanie mniejsze, co sprawia, że nawet niewielkich rozmiarów malec, bez problemu poradzi sobie z przemieszczaniem się takim jednośladem. Rowerek tradycyjny, (nawet z dołożonymi bocznymi kółkami), będzie dopiero odpowiedni dla dzieci starszych niż 4 lata.

Wzrost

Wzrost naszego dziecka to kolejny element, stanowiący o właściwym wyborze wielkości rowerka. Starajmy się dobierać taki sprzęt, na którym siedzące wygodnie dziecko, będzie w stanie oprzeć stopy o podłoże. Rowerek, (jeśli zdecydujemy się na biegowy), powinien mieć nisko osadzoną ramę, obniżane siodełko i kierownicę, dzięki czemu małe dziecko z łatwością poradzi sobie w jego prowadzeniu.

Waga

To ile waży nasze dziecko, nie ma dużego znaczenia podczas wyboru rowerka. Jednak waga samego sprzętu, jest już zdecydowanie bardziej istotna. Często sami błędnie analizujemy opis jednośladów myśląc, że ciężki rowerek nie jest odpowiedni dla naszej małej pociechy. Wręcz przeciwnie – większa waga ramy, gwarantuje lepszą stabilność podczas jazdy i mniejsze ryzyko przewrócenia się – ciężki rowerek jest bardziej odporny na niekontrolowane, nagłe ruchy początkującego rowerzysty. Pamiętajmy, że przeniesienie nawet bardzo ciężkiego rowerka dziecięcego (ok.5kg), nie będzie zbyt dużym wyzwaniem dla dorosłego.

Design

Producenci rowerków biegowych, jak i tych tradycyjnych, prześcigają się w stworzeniu sprzętu o nietuzinkowym wzorze i żywych, dziecięcych kolorach. W ofercie znanych producentów możemy znaleźć rowery z wizerunkiem ulubionych bohaterów dziecięcych bajek, jednoślady w neonowych kolorach, z kolorowymi kołami, z hamulcem czy z koszyczkiem. W świecie rowerków biegowych, możemy także wybierać spośród takich, które wykonane są z aluminium, plastiku czy drewna. O ile drewniane rowerki są zdecydowanie najbardziej eko i mają bardzo oryginalny wygląd, to niestety nie są tak funkcjonalne, jak np. te wykonane z aluminium.

Kupując rowerek dla maluszka, starajmy się przede wszystkim wsłuchać w potrzeby naszych pociech. To właśnie one powinny określić, czy są już gotowe na podjęcie pierwszej próby nauki jazdy na rowerze.