Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?

Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?
By Joanna Komorniczak 5 miesięcy temu Brak komentarzy

Kiedy nasze maleństwo zacznie stawiać pierwsze kroki, powinniśmy przede wszystkim zadbać o jego stopy, kupując odpowiednie obuwie.

Rozmiar

To niewątpliwie jedna z ważniejszych rzeczy, którą należy kierować się podczas wyboru pierwszych butów dla dziecka. Prawidłowo określony wymiar stopy maluszka, pozwoli na dokładne dopasowanie butów, dzięki czemu dziecko będzie mogło swobodnie i bezpiecznie poruszać się niemalże po każdej nawierzchni. U maluszków, rozmiar stopy mierzymy poprzez wyciągnięcie wkładki z kupowanego obuwia i przystawienie go do wyprostowanej kończyny. Można także skorzystać ze specjalnych miarek dostępnych w dobrych salonach obuwniczych. Jeśli chcesz zmierzyć stopę dziecka jeszcze przed zakupem butów, przygotuj w domu kartkę i linijkę. Postaw stopę maluszka na kartce i pisakiem zaznacz miejsce zetknięcia z nią pięty oraz dużego palca. Z pomocą linijki, narysuj linię między tymi dwoma punktami, która będzie oznaczała długość stopy Twojego dziecka.

Materiał

Jeżeli dziecko stawia dopiero pierwsze kroki i wymaga jeszcze Twojego wsparcia, możesz wybierać spośród obuwia z miękką podeszwą, najlepiej naturalną, skórzaną. Takie buciki nadają się idealnie do pomieszczeń zamkniętych, nie powodują ślizgania się oraz dobrze okalają całą stópkę. Dzięki elastyczności materiału, pantofelki pozwalają na prawidłowe kształtowanie się dziecięcej nogi i zapewniają utrzymanie dobrej postawy. Maluch, który stabilnie chodzi i nie wymaga podtrzymywania, powinien mieć obuwie adekwatne do przemieszczania się nie tylko w mieszkaniach, ale również na świeżym powietrzu. Niektórzy ortopedzi zalecają też zakup pierwszych bucików z usztywnioną piętką, pozwalającą na utrzymanie nogi w prostej i prawidłowej pozycji. Wybierając taki rodzaj obuwia, pamiętaj aby wykonane było z najwyższej jakości materiałów i pochodziło od certyfikowanego producenta.

Łatwe w zakładaniu

To równie istotny element, co dobrze dopasowane obuwie. Zakładanie butów dziecięcych powinno być szybkie i bezbolesne. Maluszek, który rozpoczął naukę chodzenia lub potrafi już samodzielnie się przemieszczać, nie ma czasu na mozolne i czasochłonne wiązanie bucików. Dobre buty dziecięce powinno się łatwo zakładać, poprzez wsuwanie lub zapinanie na proste w obsłudze rzepy. Takie pantofle często także zakończone są gumką, która w delikatny sposób okala dziecięcą nóżkę, zapewniając solidne utrzymanie obuwia na stopie.

Z dobrego źródła

Obuwie dziecięce, jak i pozostała odzież lub akcesoria dla maluchów, powinny być wykonane z materiałów bezpiecznych dla zdrowia i środowiska. Producenci takich produktów, posiadają certyfikaty i atesty, które gwarantują wysoką jakość oraz trwałość wykonania. Zakup obuwia dziecięcego powinien odbyć się w profesjonalnym salonie obuwniczym (stacjonarnie lub przez internet), w którym pracownicy są przeszkoleni z pomocy małym klientom.

Gdy maluszek rozpocznie swoją przygodę ze stawianiem pierwszych samodzielnych kroczków, pozwól mu na bezpieczne odkrywanie świata, w dopasowanym do jego potrzeb obuwiu.