Jak wybrać najlepszy materac dla niemowlaka?

Jak wybrać najlepszy materac dla niemowlaka?
By Joanna Komorniczak 11 miesięcy temu Brak komentarzy

Pojawienie się noworodka w domu, wiąże się z zakupem wielu rzeczy, o których wcześniej często nie mieliśmy pojęcia. Kiedy rozpoczynamy meblowanie pokoju dziecięcego, najważniejszym elementem staje się pierwsze łóżeczko malca, a dokładniej materac, na którym spędzi większość swoich pierwszych dni.

Rozmiar

Pierwszym czynnikiem, który powinien decydować o wyborze materaca dziecięcego będzie jego wymiar. Rozmiar dostosowujemy do ramy łóżeczka, które z reguły posłuży niemowlęciu od pierwszych dni życia do ukończenia około 3 lat (jeśli łóżeczko ma możliwość wyjmowania barierek). Mebelki dziecięce mają z reguły kilka standardowych wymiarów, więc nie powinno być większego problemu z wyborem odpowiedniego materaca.

Rodzaj

Na rynku istnieje kilka typowych modeli materacy dziecięcych, wszystkie spełniają określone funkcje. Najważniejszym parametrem, który powinien decydować o wyborze takiego przedmiotu jest umiejętność dostosowywania kształtu do drobnej sylwetki niemowlaka – taki materac powinien być przede wszystkim elastyczny. Jednym z rodzajów sprężynujących materacy jest wersja wykonana z termoelastycznej pianki, zapewniającej niemowlęciu przyjęcie podczas snu optymalnie najlepszej fizjologicznie pozycji. Kolejnym, bardzo dobrym wyborem, jest zakup materaca wykonanego z wysokiej jakości lateksu. Takie tworzywo nie zatrzymuje wilgoci, jest antybakteryjne, oddychające i dobrze się wentyluje. Istnieje również trzecia kategoria materacy – wypełnionych naturalnymi elementami, takimi jak: kokos lub gryka – niestety, mimo dużego nacisku na ich ekologiczne wykonanie, coraz więcej osób odchodzi od zakupu takich produktów, ze względu na duże ryzyko zagnieżdżenia się w nich owadów.

Cena

Ceny materacy niemowlęcych kształtują się między 80 a 300 złotych. Należy pamiętać, że nie zawsze cena powinna być wyznacznikiem decydującym o zakupie produktów dla dzieci. Ilość producentów na rynku jest wystarczająco duża, aby każdy rodzic mógł znaleźć materac odpowiadający potrzebom ich dziecka.

Dobre nawyki

Pamiętajmy – wybór materaca, który umieścimy w łóżeczku naszego noworodka, może mieć ogromny wpływ na jego późniejsze zdrowie, komfort snu i samopoczucie. Zakup takiego produktu najlepiej najpierw omówić z dziecięcym ortopedą, a następnie ze sprzedawcą, który dobierze produkt dostosowany do naszych indywidualnych wymagań.