Jak ubierać dziecko w chłodniejsze dni?

Jak ubierać dziecko w chłodniejsze dni?
By Joanna Komorniczak 9 miesięcy temu Brak komentarzy

Kiedy niskie temperatury na dobre zagoszczą w Twojej okolicy i szansa na słoneczny i bezwietrzny dzień staje się wyłącznie mglistym wspomnieniem, pamiętaj o prawidłowym ubieraniu swojego dziecka. Wychłodzenie lub przeciwnie – przegrzanie organizmu, jest jedną z częstszych przyczyn osłabienia stanu zdrowia dziecka.

Na cebulkę

Stare zwyczaje naszych mam i babć, związane z wielowarstwowym ubieraniem dziecka, są przydatne w momencie, gdy mamy zamiar spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu i nie potrafimy przewidzieć pogody na najbliższe godziny. Ubieranie malucha na cebulkę, nie znaczy jednak, że w chłodne dni mamy dziecku zakładać zarówno skarpetki i rajstopy. Nie jest to również przyzwolenie do zakładania dwóch czapeczek, czy obwiązywania szalikiem szyi schowanej w golfie. Wiele warstw, powinno charakteryzować się dostosowaniem do wykonywanej aktywności, określeniem miejsca, w którym będziemy spędzać czas z dzieckiem oraz komfortem naszego maluszka.

Nie za ciepło

Przegrzewanie niemowlęcia, może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych skutków. Począwszy od złego nastroju malca, poprzez zmiany skórne (tzw. potówki, rumień, podrażnienia i odparzenia skóry), kończąc na znacznym podwyższeniu temperatury ciała powodującym poważne schorzenia małego organizmu. Jeśli zauważysz, że podczas spaceru Twoje dziecko jest niespokojne, za wszelką cenę chce wyplątać się z misternie zamotanego przez Ciebie kocyka, zastanów się, czy nie jest mu za gorąco. Niemowlę leżące w gondoli, bardzo często osłonięte jest od wiatru praktycznie z każdej strony, a starsze, siedzące w spacerówce, mają możliwość ukrycia się w rozsuwanej budce wózka. Stały przepływ powietrza jest istotny dla codziennego funkcjonowania i wymiany powietrza w płucach, dlatego jeśli wiejący wiatr nie jest na tyle uciążliwy, żeby przeszkadzać w spacerze, pozwól dziecku na oddychanie pełną piersią.

Nie za zimno

Wychłodzenie organizmu, to kolejne ekstremum, którego należy się wystrzegać. Znaczne obniżenie temperatury ciała dziecka, może doprowadzić do odmrożenia kończyn lub groźnego zapalenia płuc. Jeśli temperatura na dworze nie przekracza kilku kresek powyżej zera, pamiętaj przede wszystkim o zabezpieczeniu stóp dziecka, głowy oraz nerek. Maluszkom najlepiej zakładać ciepłe body i rajstopy, a starszym dzieciom wkładać podkoszulkę. Możesz posiłkować się śpiworkiem lub miękkim kocykiem, który powinien bez problemu zapewnić malcowi komfort i odpowiednią temperaturę.