Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?
By Joanna Komorniczak 10 miesięcy temu Brak komentarzy

Wiele kobiet, pragnie mieć więcej niż jedno dziecko. Kiedy już uda się zrealizować ten wspaniały plan i mama zajdzie w kolejną ciążę, należy zacząć się zastanawiać, jak przygotować pierwsze dziecko na pojawienie się drugiego maleństwa.

Wszystko zależy od wieku

Jeżeli różnica wieku między pierwszym a drugim dzieckiem jest niewielka, np.1,5 roku, tłumaczenie pierworodnemu jak to się stało, że mamusia jest w kolejnej ciąży, staje się bezcelowe. Najważniejszym elementem jest więc przedstawienie maluszkowi sytuacji w sposób pozytywny, jako coś, co przyniesie w domu radość, jeszcze więcej zabawy i przytulania. Dzieci (szczególnie dziewczynki), w okolicy 2 roku życia mają silną potrzebę uczestniczenia we wszystkich codziennych czynnościach - pomoc w przygotowaniu posiłku, w odkurzaniu czy robieniu zakupów. Przyjście na świat nowego członka rodziny, może być wspaniałą okazją do wykazania się pierwszego dziecka i sprawienia, że poczuje się bardziej potrzebne. Starsze dzieci, które naturalnie dłużej były same w rodzinie, łatwiej zrozumieją sytuację pod względem medycznym, (rosnący brzuszek mamy czy poranne mdłości), jednak wciąż mogą doświadczyć poczucia odrzucenia i "odstawienia na bok". Dlatego też nie należy o nich zapominać i sprawić, aby czuły dumę i radość z bycia starszym bratem/siostrą.

Co za dużo, to nie zdrowo

Niestety, często obserwujemy sytuacje, w których rodzice z obawy przed odrzuceniem pierwszego dziecka, już od początku kolejnej ciąży, nagle zmieniają swoje podejście do pierworodnego. Zaczynają obsypywać go prezentami, fundują drogie wycieczki, czy z dnia na dzień zaczynają jak mantrę powtarzać: "Jesteś dla mnie najważniejszy". Takie działanie może spowodować odwrotne niż zamierzone wcześniej skutki - za kilka miesięcy na świat przyjdzie kolejny maluszek, który zajmie większość czasu zapracowanej mamie, a pierwsze dziecko będzie musiało cierpliwie czekać na swoją kolej. Dlatego, najlepiej wprowadzać starsze rodzeństwo etapami - angażować w przygotowanie wyprawki dziecięcej, wybór wózka czy uroczych ubranek tak, aby podobnie do rodziców, odczuwało ekscytację w związku z narodzinami dziecka.

Czas na zmiany

Pojawienie się rodzeństwa na świecie potrafi być jednym z bardziej traumatycznych przeżyć wieku dziecięcego. Młodzi rodzice często potęgują takie doznania, oddając pierwsze dziecko pod opiekę niani, do żłobka lub przedszkola. Dodatkowo, nagła zmiana sypialni czy łóżka, może również powodować u malca stres i rozpacz, związaną z odebraniem mu jego własności. Według specjalistów, najbardziej odpowiednim momentem na wprowadzanie takich zmian, jest okres nie krótszy niż 6 miesięcy przed porodem oraz dopiero 6 miesięcy po narodzinach kolejnego dziecka. Dzięki temu zabiegowi, starsze rodzeństwo nie poczuje się odrzucone i chętniej przystosuje się do zmian.

Pamiętaj, każde dziecko zasługuje na tyle samo miłości, niezależnie, czy ma rodzeństwo czy pozostanie jedynakiem. Codzienne przytulanie, angażowanie do spędzania wspólnego czasu, wzajemny szacunek i nieograniczone zaufanie sprawią, że Twoje dziecko nie będzie obawiało się żadnych zmian i z łatwością poradzi sobie z przyjściem na świat kolejnego członka rodziny.