Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?
By Joanna Komorniczak 7 miesięcy temu Brak komentarzy

Wiele kobiet, pragnie mieć więcej niż jedno dziecko. Kiedy już uda się zrealizować ten wspaniały plan i mama zajdzie w kolejną ciążę, należy zacząć się zastanawiać, jak przygotować pierwsze dziecko na pojawienie się drugiego maleństwa.

Wszystko zależy od wieku

Jeżeli różnica wieku między pierwszym a drugim dzieckiem jest niewielka, np.1,5 roku, tłumaczenie pierworodnemu jak to się stało, że mamusia jest w kolejnej ciąży, staje się bezcelowe. Najważniejszym elementem jest więc przedstawienie maluszkowi sytuacji w sposób pozytywny, jako coś, co przyniesie w domu radość, jeszcze więcej zabawy i przytulania. Dzieci (szczególnie dziewczynki), w okolicy 2 roku życia mają silną potrzebę uczestniczenia we wszystkich codziennych czynnościach - pomoc w przygotowaniu posiłku, w odkurzaniu czy robieniu zakupów. Przyjście na świat nowego członka rodziny, może być wspaniałą okazją do wykazania się pierwszego dziecka i sprawienia, że poczuje się bardziej potrzebne. Starsze dzieci, które naturalnie dłużej były same w rodzinie, łatwiej zrozumieją sytuację pod względem medycznym, (rosnący brzuszek mamy czy poranne mdłości), jednak wciąż mogą doświadczyć poczucia odrzucenia i "odstawienia na bok". Dlatego też nie należy o nich zapominać i sprawić, aby czuły dumę i radość z bycia starszym bratem/siostrą.

Co za dużo, to nie zdrowo

Niestety, często obserwujemy sytuacje, w których rodzice z obawy przed odrzuceniem pierwszego dziecka, już od początku kolejnej ciąży, nagle zmieniają swoje podejście do pierworodnego. Zaczynają obsypywać go prezentami, fundują drogie wycieczki, czy z dnia na dzień zaczynają jak mantrę powtarzać: "Jesteś dla mnie najważniejszy". Takie działanie może spowodować odwrotne niż zamierzone wcześniej skutki - za kilka miesięcy na świat przyjdzie kolejny maluszek, który zajmie większość czasu zapracowanej mamie, a pierwsze dziecko będzie musiało cierpliwie czekać na swoją kolej. Dlatego, najlepiej wprowadzać starsze rodzeństwo etapami - angażować w przygotowanie wyprawki dziecięcej, wybór wózka czy uroczych ubranek tak, aby podobnie do rodziców, odczuwało ekscytację w związku z narodzinami dziecka.

Czas na zmiany

Pojawienie się rodzeństwa na świecie potrafi być jednym z bardziej traumatycznych przeżyć wieku dziecięcego. Młodzi rodzice często potęgują takie doznania, oddając pierwsze dziecko pod opiekę niani, do żłobka lub przedszkola. Dodatkowo, nagła zmiana sypialni czy łóżka, może również powodować u malca stres i rozpacz, związaną z odebraniem mu jego własności. Według specjalistów, najbardziej odpowiednim momentem na wprowadzanie takich zmian, jest okres nie krótszy niż 6 miesięcy przed porodem oraz dopiero 6 miesięcy po narodzinach kolejnego dziecka. Dzięki temu zabiegowi, starsze rodzeństwo nie poczuje się odrzucone i chętniej przystosuje się do zmian.

Pamiętaj, każde dziecko zasługuje na tyle samo miłości, niezależnie, czy ma rodzeństwo czy pozostanie jedynakiem. Codzienne przytulanie, angażowanie do spędzania wspólnego czasu, wzajemny szacunek i nieograniczone zaufanie sprawią, że Twoje dziecko nie będzie obawiało się żadnych zmian i z łatwością poradzi sobie z przyjściem na świat kolejnego członka rodziny.