Jak nauczyć dziecko poprawnej wymowy? Praktyczne ćwiczenia logopedyczne

Jak nauczyć dziecko poprawnej wymowy? Praktyczne ćwiczenia logopedyczne
By Joanna Komorniczak 8 miesięcy temu Brak komentarzy

Nie każdy maluszek posiada umiejętność wyraźnego i prawidłowego mówienia pierwszych słów. Niektóre dzieci potrzebują więcej czasu i wysiłku, aby nauczyć się poprawnie wypowiadać każdą literę alfabetu. Proste ćwiczenia logopedyczne, pozwolą naszym pociechom w szybkim tempie opanować trudną sztukę pięknej dykcji.

Praca zespołowa

Aparat mowy to skomplikowana część naszego ciała, składająca się z wielu narządów. Aby móc poprawnie wypowiadać litery polskiego alfabetu, należy w odpowiedni sposób ułożyć język oraz usta. Te dwa elementy stanowią dla dziecka często najtrudniejszą rzecz do opanowania. Język możemy ćwiczyć na wiele sposobów, jednym z nich jest sprawdzone i skuteczne naśladownictwo. Ważne, aby w takich ćwiczeniach uczestniczyła również osoba dorosła, najlepiej ktoś bliski dziecku, żeby móc wspólnie wykonywać wszystkie zadania. Maluszki lubią upodabniać się do rodziców, dlatego dobrym sposobem będzie siedzenie naprzeciw dziecka, by mogło obserwować naszą mimikę. Inną, równie skuteczną metodą jest praca z lusterkiem – pociecha patrzy w podręczne lusterko, wykonując ćwiczenia i tym samym w łatwiejszy sposób potrafi sobie wyobrazić procesy zachodzące podczas wypowiadania danych literek.

Mięśnie

Mięsień języka określany jest jako najsilniejszy w całym organizmie człowieka. Niestety, współczesne dzieci, mają wiele problemów z poprawnym ułożeniem języka. Musy owocowe, kaszki i rozgotowane potrawy, rozleniwiają mięśnie aparatu mowy i tym samym nie pozwalają na poprawną dykcję. Długotrwałe używanie smoczka, może również doprowadzić do nienaturalnego ułożenia języka w jamie ustnej. Dlatego, warto wykonywać ćwiczenia wzmacniające jego mięśnie. Jednym z najłatwiejszych ćwiczeń jest zwyczajne oblizywanie ust. Możesz zachęcić malucha do takiej zabawy, poprzez posmarowanie jego buzi ulubionym kremem, dżemem lub serkiem. Język może również służyć jako „pacynka”, pokazująca określone ruchy zwierząt – wicie węża, długą trąbę słonia czy trzepotanie skrzydeł motyla.

Usta

Odpowiednie ułożenie ust, pozwala na wypowiadanie określonych liter i dźwięków. Ćwiczenia pozwalające na uelastycznienie aparatu mowy, są równie istotne co wzmacnianie mięśni języka. Dobrą propozycją na poprawę kondycji mowy dziecka, mogą być zadania polegające na dmuchaniu. Począwszy od zdmuchiwania palącej się świeczki, poprzez podtrzymywanie w powietrzu delikatnych piórek, kończąc na pracy, w której za pomocą słomki maluszek wdmuchuje powietrze do szklanki z wodą. Takie ćwiczenia wspaniale wpływają na poprawną pozycję języka oraz dobre ułożenie ust.