Jak muzyka wpływa na Twoje dziecko?

Jak muzyka wpływa na Twoje dziecko?
By Joanna Komorniczak 11 miesięcy temu Brak komentarzy

Odpowiednia muzyka może korzystnie wpłynąć na rozwój Twojego dziecka, i to nie tylko od momentu, gdy maluch przyjdzie na świat, ale znacznie wcześniej. Już podczas ciąży możesz pozytywnie oddziaływać na swoją pociechę dzięki muzyce. Pokażemy Ci dlaczego warto to robić i w jaki sposób zafundować sobie i dziecku muzykoterapię.

Maluch kształtuje słuch już w brzuchu mamy

Od 16 tygodnia ciąży rozwija się słuch Twojego dziecka. A więc już wtedy warto odpowiednio go ukierunkować. Muzyka wpłynie na malucha uspokajająco i relaksująco. Kiedy znajduje się ono jeszcze w brzuchu mamy, słyszy nie tylko bicie jej serca, ale też odgłosy pochodzące z zewnątrz. Warto zatem już wtedy dużo mówić do maleństwa, a także zapoznawać je z dźwiękami natury, jak np. śpiew ptaków czy szum wody w strumieniu. Odgłosy przyrody są również piękną muzyką, która uwrażliwi zarówno dziecko, jak i Ciebie.

Co dziecko zyska dzięki muzyce?

Muzyka nie ma służyć jedynie chwilowemu odprężeniu. Jej regularne słuchanie uczyni dziecko bardziej kreatywnym i uczuciowym. Jeśli już w trakcie ciąży stosujesz muzykoterapię, Twoje maleństwo lepiej rozwija nie tylko swój słuch, ale także mózg. Potwierdziły to badania, przeprowadzone przez naukowców z USA. Niemowlęta, które jeszcze będąc w brzuchu mamy regularnie słuchały muzyki klasycznej i relaksacyjnej, wykazywały większą kreatywność niż te, które nie miały kontaktu z muzyką.

Wybierz najlepsze melodie

Muzykoterapeuta Don Campbell dowiódł, że szczególnie korzystnie na rozwój dziecka wpływa muzyka Mozarta, dzięki swojej harmonii i wysokim tonacjom. Jeśli chcesz, by Twoja pociecha nie miała najmniejszych problemów z koncentracją, zapamiętywaniem, a także językami obcymi i przedmiotami ścisłymi, słuchaj muzyki klasycznej. W ten sposób wspomożesz rozwój swojego dziecka, jeszcze na etapie ciąży. Vivaldi i Bach wpłyną rozluźniająco, oddziałując tak samo pozytywnie na rozwój mózgu. Muzyka klasyczna jest również bardzo wskazana dla noworodków i niemowląt. Podobnie jak muzyka relaksacyjna, stosowana zwykle podczas jogi czy medytacji.

Muzyka jest dobra również dla Ciebie

Słuchaj muzyki nie tylko ze względu na dziecko, ale też dla własnej korzyści (i przyjemności). Szczególnie polecamy spokojną muzykę ambientową, muzykę Zen, a także instrumentalne, łagodne melodie. Oprócz tego - Satie oraz Debussy - pozwolą Ci się prawdziwie odprężyć. Jeśli masz problemy ze snem, słuchaj przed zaśnięciem muzyki relaksacyjnej, z dźwiękami wodospadu, szumem fal czy śpiewem ptaków w tle. Bezsenność nie będzie Ci już dokuczać.

Więcej artykułów:

Wpływ muzyki na rozwój dzieci

Wpływ muzyki na rozwój płodu i niemowlaka