Jak leczyć katar u małego dziecka?

Jak leczyć katar u małego dziecka?
By Joanna Komorniczak 11 miesięcy temu Brak komentarzy

Katar u małego dziecka kojarzy się rodzicom z wieloma nieprzespanymi nocami, problemem z oddychaniem dziecka, a niekiedy z długotrwałym, złym samopoczuciem malca. Co zrobić, aby zwyczajny katar nie przejął kontroli nad naszą pociechą? Poniżej przedstawiamy kilka przepisów na suchy i czysty nosek.

Świeże powietrze

To jedna z bardziej oczywistych rzeczy, które gwarantują łatwiejsze oddychanie i szybsze oczyszczanie małych nosków. Mimo to, rodzice często zapominają o tym fakcie i podczas przeziębienia lub nieżytu górnych dróg oddechowych, unikają wietrzenia pomieszczeń, które dodatkowo przesuszają gorącymi grzejnikami. Świeże powietrze pozwala na jego odpowiednią wymianę w płucach, dotlenia mózg i obniża temperaturę. Oczywiście, wszelkie zabiegi mające wpływ na zdrowie człowieka, należy wykonywać z umiarem i po wcześniejszym skonsultowaniu z lekarzem.

Maści i olejki

Nacieranie klatki piersiowej oraz kąpiele w zapachowych olejkach, pomagają w udrożnieniu zatkanego nosa. Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy olejek nadaje się na problemy związane z katarem. Dodatkowo, podczas stosowania takich płynów nie można przesadzać. Zbyt duża ilość intensywnie pachnących kropli, może doprowadzić do podrażnienia błony śluzowej nosa lub nieprzyjemnych odczynów alergicznych. Na uporczywy katar u małego dziecka, warto stosować produkty wyłącznie pochodzenia naturalnego, na przykład maść majerankową, którą można aplikować nawet na kilkutygodniowy nosek.

Dużo płynów

Regularne uzupełnianie płynów, to najbardziej istotna rzecz podczas rekonwalescencji. Nawadnianie organizmu, obok natleniania, jest podstawą odpowiedniego funkcjonowania człowieka i tym samym utrzymania prawidłowego poziomu zdrowia. Niemowlęta, podczas kataru powinny częściej niż zwykle pić mleko matki, starsze zaś, oprócz codziennych płynów, korzystać z dodatkowych porcji wody. Picie chłodnych napojów obniża temperaturę, pomaga szybciej zwalczyć wirusy i bakterie.

Czas

Nie od dziś wiadomo, że nieleczony katar trwa 7 dni a leczony tydzień – dlatego istotnym aspektem podczas kuracji zatkanego noska, jest bez wątpienia cierpliwość i poświęcony dziecku czas. Starajmy się nie okazywać maluszkowi naszej frustracji oraz zdenerwowania jego chorobą – dzieci wyczuwają nastrój rodziców, który szybko udziela się całej rodzinie. Pomóżmy maluszkowi w oczyszczaniu noska, dbajmy o jego komfort i starajmy się na tyle, na ile jest to możliwe, odwracać uwagę dziecka od uciążliwej choroby.