Jak chronić brzuch w ciąży?

Jak chronić brzuch w ciąży?
By Joanna Komorniczak 10 miesięcy temu Brak komentarzy

Ciąża to szczególny czas, dlatego w trakcie jej trwania nie powinnaś prowadzić tak intensywnego życia jak dotychczas. Brzuszek w ciąży jest szczególnie wrażliwy, więc będziesz musiała nauczyć się nowych nawyków, które zapewnią bezpieczeństwo Tobie i Twojemu dziecku. Jak sobie radzić z codziennymi obowiązkami, by nie zaszkodzić jeszcze nienarodzonemu maleństwu?

Dźwiganie ciężarów

W czasie ciąży taki wysiłek jest to surowo zabroniony. Bezpieczeństwo dziecka może być zagrożone już przy 5 kilogramach - to maksimum, które możesz dźwigać! Gdy wybierasz się na zakupy, nie kupuj wszystkiego, co jest Ci potrzebne. Możesz je rozłożyć na raty. W sklepie nie bierz koszyka, znacznie wygodniej i lżej będzie Ci, jeżeli weźmiesz wózek na kółkach. Przy większych zakupach powinien Ci ktoś towarzyszyć, a potem także wnieść je do mieszkania. Unikaj schylania się. Sięgając po zakupy, lepiej będzie, jak najpierw przykucniesz, a potem powoli wyprostujesz się z zakupami.

Brzuszek podczas snu

Podczas ciąży najzdrowiej jest spać na lewym boku, gdyż śpiąc na prawym, macica uciska naczynia krwionośne znajdujące się po prawej stronie kręgosłupa, przez co utrudniony jest przepływ krwi. Oczywiście nie sposób przespać tak całej nocy, dlatego możesz pomóc sobie, kupując specjalną poduszkę o podłużnym kształcie. Możesz również spać na wznak, w pozycji półleżącej. Najlepiej będzie, jak podeprzesz kręgosłup, kark i głowę poduszką.

Relaks z rozsądkiem

Unikaj sportów wymagających znacznego wysiłku fizycznego. Spaceruj, uprawiaj jagę, chodź na basen. Umiarkowana aktywność fizyczna podczas ciąży pozwala kobiecie na przygotowanie się do wysiłku fizycznego związanego z porodem, a po porodzie pomaga szybciej wrócić do formy. Powinnaś wykonywać ćwiczenia mające charakter rozciągający i wzmacniający mięśnie.

Ubieraj się ciepło

Zbliżająca się jesień daje już o sobie znać. Poranki oraz wieczory są dosyć chłodne, a tym samym - niekomfortowe dla wrażliwego organizmu kobiety w ciąży. Jest to także czas bardzo zdradzieckiej pogody, gdyż w ciągu dnia słońce nagrzewa powietrze, dając złudzenie ciepła. Nie zapomnij zabrać z domu ciepłego swetra, bluzy, czy kurtki. Podczas takiej pogody nie trudno o przeziębienie, a z pewnością nie chciałabyś narazić zdrowia swojego i dziecka. W chłodniejsze dni idealnie otuli brzuszek luźna bluza w energetycznym ciemnoróżowym kolorze, która będzie świetnie pasować do legginsów i do spodni rurek. Pod swetry zakładaj bluzki ciążowe z długim rękawem - tak, by utrzymać ciepło i zapewnić komfort sobie i maleństwu.