Imię dla dziecka

Imię dla dziecka
By Joanna Komorniczak 10 miesięcy temu Brak komentarzy

Imię. Niby prosta rzecz, nieodłączny element każdego człowieka. Wypowiadane i zapisywane codziennie tysiące razy. Nasza wizytówka i odbicie wszystkich cech charakteru. Niekiedy jednak potrafi sprawić wiele trudności – szczególnie, gdy mają je wybrać rodzice spodziewający się dziecka. Wybór imienia dla przyszłego potomka od zawsze budzi wiele emocji – począwszy od rodziców, kończąc na wszystkich pozostałych członkach rodziny. Istnieje jednak kilka sposobów, które mogą ułatwić podjęcie tej trudnej decyzji. Jednym z nich jest spis najbardziej popularnych imion w Polsce, który co roku publikowany jest na przykład na stronie internetowej MSWiA.

Zuzia i Kubuś

W 2016 roku, najbardziej popularnymi imionami w kraju okazały się Zuzanna i Jakub. Były to imiona najczęściej wybierane w Warszawie, na Dolnym Śląsku, Podkarpaciu i w województwie Pomorskim. Niezmiennie od wielu lat, w pierwszej trójce znalazła się też Zofia. Wyprzedziła Hannę, Aleksandrę i Lenę, które również stały się ulubionymi imionami żeńskimi w Polsce. Wśród chłopców, poza Jakubem prym prowadzi Antoni, Kacper, Stanisław i Szymon, a stawkę pierwszej dziesiątki zamknął Jan. Polscy rodzice coraz częściej wracają do imion słowiańskich, staropolskich, które dumnie nosili ich przodkowie. Powoli zanika też tendencja nadawania imion obcobrzmiących, (wg. wymogów prawa polskiego sztucznie spolszczonych), chociaż w zależności od danego regionu można jeszcze odnotować wysoki procent Brajana i Dżesiki.

Wybieraj odpowiedzialnie

Rodzice powinni też pamiętać, iż nie zaleca się wybierać imienia dla malucha pod wpływem emocji i nacisku ze strony osób trzecich. To ważny element życia każdego człowieka i nie może stanowić powodu do żartów – imię nie może być krzywdzące. Dobrze, jeśli do długiego nazwiska dobierzemy krótkie imię – ułatwimy w ten sposób naszemu maluszkowi w przyszłości np. wypełnianie dokumentów, czy publiczne przedstawianie się. Zanim zdecydujemy się na konkretny wybór, zapytajmy partnera, czy nie ma nic przeciwko, sprawdźmy, czy w najbliższym otoczeniu nie ma zbyt wielu takich samych imion.

Zajrzyj do źródła

Jeśli przyszli rodzice nie mają pomysłu na imię dla dziecka zawsze mogą skorzystać z podpowiedzi znajdujących się w internecie lub w tzw. Księgach Imion. W takich źródłach znaleźć można krótki opis, historię pochodzenia oraz cechy przypisywane osobom posiadającym dane imię.