Farbowanie i inne zabiegi fryzjerskie - czy są zabronione w ciąży?

Farbowanie i inne zabiegi fryzjerskie - czy są zabronione w ciąży?
By Joanna Komorniczak 11 miesięcy temu Brak komentarzy

Pewnie Cię to zdziwi, ale w trakcie ciąży kondycja Twoich włosów ulegnie znacznej poprawie. Będą one nie tylko mocniejsze, ale zaczną też szybciej rosnąć. Oznacza to, że podczas oczekiwania na maleństwo będziesz cieszyć się pięknym i zdrowym wyglądem włosów. Jeśli przed okresem ciąży regularnie chodziłaś do fryzjera lub wykonywałaś zabiegi fryzjerskie w domu, nie musisz z nich rezygnować, jednak pamiętaj o tym, by zachować środki ostrożności - dla dobra swojego i dziecka.

Farbować czy nie farbować?

Przyszłe mamy najczęściej zastanawiają się, czy koloryzacja włosów jest w ciąży zabroniona. Otóż, nie jest, jednak należy odstawić farby, zawierające amoniak, ponieważ jego wdychanie może zaburzyć proces ciąży. Lepiej zdecydować się na delikatne środki koloryzujące, jak np. henna lub szampony barwiące. Można również zastosować farby, które nie mają w składzie amoniaku. Wybierając się do salonu, poproś fryzjerkę by użyła właśnie tego typu preparat. Zgłoś wcześniej to, że jesteś w ciąży i nie powinnaś wdychać amoniaku. Poproś, by termin twojej wizyty przypadał na godzinę, kiedy na fotelu obok nie będzie odbywała się koloryzacja włosów innej klientki.

Zrezygnuj z kosmetyków o silnym zapachu

Nie powinnaś stosować produktów o drażniącym zapachu, jak np. lakiery, żele lub pianki do stylizacji włosów. Intensywna, chemiczna woń może wywołać złe samopoczucie, ból głowy i wymioty. Wybierz najlepiej kosmetyki naturalne, o łagodnym i neutralnym zapachu. Możesz też stosować preparaty hypoalergiczne, bezwonne.

Lokówka, suszarka, prostownica

Ciąża nie przeszkadza w tym, by korzystać z urządzeń do stylizacji włosów. W żaden sposób nie wpłyną one na zdrowie Twoje i dziecka. Możesz bez obaw używać lokówkę czy prostownicę, jednak uważaj, by nie przesuszać nadmiernie włosów, ponieważ po ciąży mogą znacznie obficiej wypadać. Jeśli w trakcie ciąży stałaś się bardziej wrażliwa na zmiany temperatury, nie susz włosów zbyt gorącym powietrzem.

Uwaga na hormony!

Kiedy jesteś w ciąży, hormony szaleją w Twoim organizmie, a to może mieć wpływ na efekt zabiegów fryzjerskich. Trudno przewidzieć, jaki, jednak mimo wszystko, powinnaś liczyć się z tym, że po farbowaniu kolor włosów nie będzie taki, jakiego oczekiwałaś, a trwała ondulacja zupełnie nie nada Twoim włosom pożądanego skrętu. Najlepiej odczekać 3 tygodnie od zajścia w ciążę i dopiero po tym czasie wykonać pierwszy zabieg fryzjerski. Wówczas ryzyko pojawienia się nieoczekiwanego rezultatu będzie o wiele mniejsze.

Więcej do czytania:

Pielęgnacja włosów w połogu

Farbowanie włosów w ciąży