Dzień Ojca

Dzień Ojca
By Joanna Komorniczak 10 miesięcy temu Brak komentarzy

Dzień Ojca, który w Polsce przypada na 23.06.2017, to jedna z tych okazji, gdzie tatusiowie mogą wzmocnić swoje więzy z dziećmi. To również szansa dla tych ojców, którzy wcześniej nie mogli nawiązać prawidłowej relacji z podopiecznymi.

Tata = Mama

Rola ojca w życiu dziecka jest równie ważna, co codzienna obecność mamy. Tata, to niekwestionowany autorytet w kwestii siły, szybkiego rozwiązywania problemów, naprawiania wszystkiego co się zepsuje oraz szalonych zabaw, na które mama nigdy by się nie zgodziła. Współcześni ojcowie starają się wyręczać partnerki w codziennych obowiązkach i tym samym budują swój wizerunek jako nie tylko pracujących ojców, (których wiecznie nie ma w domu), ale kochających tatusiów, którzy np. uspokajają w nocy do płaczące niemowlę.

Dzień Ojca – dzień zabawy

Postarajcie się wykorzystać to święto, aby móc jeszcze bardziej zacieśnić rodzinne więzy. Jeśli Wasze dziecko (lub dzieci), jest już na tyle duże, że możesz z nim porozmawiać, postaraj się opowiedzieć mu o ważnej roli taty. Spraw, aby ten dzień był wyjątkowy nie tylko dla dziecka, ale także dla Twojego partnera. Może uda Ci się przygotować razem z maluchem jakąś niespodziankę dla taty (piosenkę, laurkę, pyszny obiad), którą wspólnie wręczycie w uroczysty sposób? Może po prostu pozwól ojcu dziecka za zaplanowanie tego dnia po swojemu? Pomysłów może być mnóstwo, postarajcie się uruchomić swoją wyobraźnię i poświęcić w tym dniu tak wiele czasu ile się da.

A gdy taty nie ma w domu..

Są jednak sytuacje, w których brakuje drugiego opiekuna w rodzinie. Nieobecność taty może być spowodowana wieloma przyczynami – pracą za granicą, rozwodem rodziców, śmiercią ojca. Nie znaczy to jednak, że w tym dniu, Twoja pociecha ma czuć się gorzej niż rówieśnicy. Dzień Ojca może być świetnym pretekstem do przybliżenia dzieciom nieznanej sylwetki taty – wyciągnijcie wspólne zdjęcia, opowiedz pociechom o Waszym pierwszym spotkaniu lub puść ulubione piosenki partnera. Jeśli drugi rodzic pracuje za granicą, spróbujcie nawiązać połączenie video i chociaż złożyć życzenia kochanemu tacie. Gdy nie mieszkasz już z ojcem dziecka, postaraj się nie mówić w tym dniu o powodach, dla którego wzięliście rozwód. Pozwól dziecku na spontaniczne spotkanie z ojcem (a nie tylko w wyznaczone dni), które na długo zapadnie w pamięci malca.

Dzień Ojca to równie ważne święto co Dzień Matki, jednak w Polsce wciąż nie do końca doceniane. Starajmy się budować autorytet rodzica w sposób subtelny, bez narzucania dzieciom swoich racji. Wspieranie malucha w jego codziennych działaniach i problemach, pomoc w rozwiązywaniu problemów oraz wspólne czerpanie radości z zabawy, to przepis na udane rodzicielstwo.