Domowe sposoby na bolesne ząbkowanie u niemowlaka

Domowe sposoby na bolesne ząbkowanie u niemowlaka
By Joanna Komorniczak 3 lat temu 1 komentarz

Ząbkowanie to bardzo trudny czas w życiu niemowlaka. Jego ogólne rozdrażnienie, ciągły płacz i kłopoty ze snem, często przekładają się na złe samopoczucie matki. Istnieje jednak szereg sposobów, które pomogą Twojemu dziecku w walce z bólem.

Obniż temperaturę

Podczas ząbkowania, malutkie dziąsła są bardzo wrażliwe na dotyk, często uczucie to określane jest jako „palące”. Aby ulżyć obolałemu maluszkowi, postaraj się podawać produkty nieco chłodniejsze niż zazwyczaj. Dobrym sposobem jest także zamrażanie ulubionych gryzaków czy smoczków, aby malec mógł samodzielnie chłodzić jamę ustną.

Masaż dobry na ból

Naturalnym odruchem dziecka ząbkującego jest gryzienie. Jeśli zwykłe gryzaki i inne zabawki nie pomagają, spróbuj wykonać delikatny masaż dziąseł. Zwilżoną pieluchę tetrową owiń wokół palca i powoli naciskaj na opuchnięte miejsce w jamie ustnej dziecka. Dodatkowo, zamiast wody można zastosować napar z rumianku. Taki zabieg, dzięki swoim antyseptycznym i łagodzącym właściwościom, powinien przynieść chociaż chwilową ulgę maluszkowi.

Żele łagodzące i leki przeciwbólowe

Najłatwiejszym sposobem na pozbycie się bólu u ząbkującego niemowlaka jest zastosowanie dostępnych w aptece żeli i leków przeciwbólowych. Należy jednak pamiętać, że mimo ich przyjaznego opakowania i możliwości zakupu bez recepty – nadal są to leki, których przedawkowanie może mieć niebezpieczne dla zdrowia malca skutki.

Homeopatia

Alternatywą dla typowych lekarstw są kropelki lub czopki homeopatyczne. Składające się z naturalnych składników, przede wszystkim wyciszają i pozwalają na spokojny sen dziecka. Warto jednak wspomnieć, iż homeopatia jest najskuteczniejsza, tylko wtedy, gdy stosuje się ją przez dłuższy czas.

Babcine sposoby

Kiedy nie masz dostępu do nowoczesnych rozwiązań, sięgnij po te sprawdzone, wykorzystywane od pokoleń. Jednym z nich może być zimna, twarda marchewka lub skórka od czerstwego chleba – obie rzeczy mają te same właściwości, co np. gryzak, ale ich przewagą jest fakt, że są w 100% naturalne. W momencie ewentualnego połknięcia części marchewki lub chlebka, ryzyko zatrucia jest znacznie mniejsze niż u dziecka, które zjadło plastikową zabawkę.

Pamiętaj, że każde dziecko inaczej reaguje na ból. U jednych może się on objawiać rozdrażnieniem, nadpobudliwością i chęcią gryzienia, u innych – sennością, brakiem apetytu i płaczem. Najważniejsza jest obserwacja własnego dziecka. Dopiero na jej podstawie, możesz zdecydować, który sposób walki z bólem będzie najbardziej odpowiedni dla Twojego maleństwa.

Kinia 2 lat temu o 15:21
Żele na ząbkowanie i Viburcol to najlepsze lekarstwo na ząbkowanie oraz placz i krzyk niemowlaka.