Czym zająć dziecko w podróży?

Czym zająć dziecko w podróży?
By Joanna Komorniczak 11 miesięcy temu Brak komentarzy

Dla wielu rodziców, podróż z małym dzieckiem kojarzy się z wielogodzinną udręką, gdzie niemowlę dyktuje warunki transportu, czas wycieczki i przede wszystkim jej kierunek. Jak zapobiec podróżniczej katastrofie i sprawić przyjemność wszystkim członkom rodziny?

Usiądź wygodnie

Długą podróż z małym dzieckiem, należy rozpocząć od wygodnego umiejscowienia niemowlaka - odpowiedni fotelik, dobra temperatura pomieszczenia i odzież adekwatna do warunków, to kluczowe elementy, które mogą mieć znaczny wpływ na całą wycieczkę. Jeśli decydujemy się na transport dziecka samochodem, pamiętajmy o zapewnieniu mu jak największego komfortu - nie korzystajmy więc z klimatyzacji, chrońmy małą głowę przed światłem słonecznym, ale też nie przegrzewaj dziecka - gdy czeka nas wielogodzinna podróż, nie warto ubierać dziecka w ciepłe ubrania - nie dość, że niemowlę będzie niespokojne, to nie będziemy w stanie zachować odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i narazimy je na ewentualne negatywne konsekwencje złego zapięcia pasów.

Rozmawiaj z dzieckiem

Jeżeli zauważysz, że Twoje dziecko zaczyna się nudzić, postaraj się zainteresować je rozmową – wyjaśnij, dlaczego musi podróżować zapięte w pasy, na czym polega kierowanie samochodem, czy jak zachować się poprawnie na drodze. Łatwo zwrócić uwagę małych dzieci, pokazując krajobraz zza szyby samochodu – place budowy, zwierzęta, ciekawe budynki. Gdy Twoja pociecha zacznie reagować na zmieniające się krajobrazy, możesz opowiedzieć jej ciekawą historię, z edukacyjnym morałem. Ważne, aby dziecko rozumiało Twoją wypowiedź – spróbuj więc rozmawiać z nim używając odpowiednich porównań i odnośników np. do ulubionych postaci z bajek.

Zabawy i piosenki

Jednym z najlepszych rozwiązań, gwarantujących sukces udanej podróży z dzieckiem, jest zainteresowanie malucha poprzez szereg znanych i lubianych piosenek. Współcześnie, nie ma najmniejszego problemu z zakupem płyt zawierających ulubione hity Twojego dziecka – wspólne śpiewanie i słuchanie piosenek wprowadzi niemowlę w dobry nastrój i odwróci uwagę od monotonnej podróży. Ciekawym wyjściem z kryzysowej sytuacji, mogą być również wymyślone na poczekaniu gry – jeśli dziecko jest małe, wystarczy poprosić je o wskazanie paluszkiem jakiegoś przedmiotu w samochodzie lub za oknem. Jeżeli maluszek potrafi już mówić i prowadzić dialog, możemy zaproponować grę, w której dziecko będzie wymieniało, na przemian z rodzicem, nazwy przedmiotów zaczynających się na konkretną literę lub liczyło inne pojazdy na drodze. Dobrym rozwiązaniem mogą być też rymowanki, zawierające opowieści związane z podróżą.