Czym jest nosidełko ergonomiczne?

Czym jest nosidełko ergonomiczne?
By Joanna Komorniczak 9 miesięcy temu Brak komentarzy

Aby nosidełko, które ma służyć do bezpiecznego transportu niemowlęcia, było uznane za ergonomiczne, musi posiadać szereg określonych wartości. O tych najważniejszych, dowiecie się z naszego artykułu.

Pozycja kręgosłupa

Pisząc o pozycji kręgosłupa, nie mamy na myśli ciała kobiety, chociaż postawa podczas noszenia maluszka jest równie istotna. Mimo wszystko, kluczową rolę w ocenie nosidełka ergonomicznego, powinna spełniać odpowiednia pozycja dziecka. Jeszcze miękki i nieprzystosowany do siedzenia kręgosłup niemowlęcia, powinien być ułożony w literkę C, aby równomiernie rozkładać ciężar ciała na wszystkie jego części.

Nóżki „na żabkę”

Kolejnym, niezwykle istotnym elementem, jest ułożenie nóżek, a właściwie bioderek dziecka. Potocznie określana pozycja „na żabkę”, czyli z rozszerzonymi nóżkami z kolanami na odpowiedniej wysokości korpusu, pozwala na zachowanie naturalnego procesu rozwoju dolnych narządów ruchu. Chroni również przed ewentualną dysplazją i urazami. Ergonomiczne nosidełko powinno mieć specjalistyczną wkładkę dla niemowląt oraz prawidłowe zapięcia, gwarantujące dobre ułożenie dziecka.

Rośnie z maluchem

Ergonomiczne nosidełka zapewniają zdrowy wzrost i dostosowują się do szybko zmieniającej się sylwetki maluszków. Tym dzieciom, które nie potrafią jeszcze utrzymać sztywno główki, zaleca się zakup takiego nosidełka ergonomicznego, które w delikatny sposób będzie podtrzymywało głowę malca. Wygodna regulacja pasów, pozwala na noszenie dziecka w późniejszych miesiącach jego życia, dostosowując nosidełko do aktualnej wagi dziecka.

Blisko mamy

Dobre nosidełka ergonomiczne, pozwalają na noszenie dziecka przodem do swojego ciała. Według ortopedów, jest to najbardziej odpowiednia pozycja dla niemowlęcia. Nie dość, że maluszek ma szansę na zdrowy rozwój postawy, to jeszcze wciąż jest blisko bijącego serduszka mamy, która może w razie potrzeby, otulić go całym swoim ciałem, delikatnie masując plecy lub główkę. Takie ułożenie dziecka pozwala na zawiązanie jeszcze większej więzi między matką, a niemowlęciem.