Ciężarna na rowerze

Ciężarna na rowerze
By Joanna Komorniczak 11 miesięcy temu Brak komentarzy

Piękna pogoda motywuje nas do spędzania czasu na dworze. Przyszła mama nie musi jednak rezygnować z typowych rozrywek na świeżym powietrzu. Dobrym sposobem na popołudniowy i zdrowy relaks jest spokojna przejażdżka na rowerze.

Ruch to zdrowie

W myśl hasła: „Ruch to zdrowie”, przyszła mama powinna zadbać o swoją kondycję w ciąży. Nie znaczy to oczywiście, że ciężarna ma się forsować i ćwiczyć ponad swoje siły. Wysiłek fizyczny w tym okresie musi być monitorowany przez lekarza prowadzącego ciążę oraz powinien odbywać się w towarzystwie innych osób (szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży).

Brzuszek na dwóch kółkach

Rower to wspaniała alternatywa dla długich spacerów. Należy jednak pamiętać, że najlepiej wybrać rower miejski, na którym można wygodnie podróżować. Wybierając taką formę spędzania czasu na świeżym powietrzu, ciężarna nie obciąża swoich nóg, utrzymuje kręgosłup w prostej pozycji oraz utrzymuje regularny oddech. Dodatkowo, podobnie do spacerów, wprawienie brzuszka w jednostajny ruch szybko uspakaja dziecko i pozwala mu samodzielnie się wyciszyć. Nie można jednak doprowadzić do zbyt dużych wstrząsów, dlatego lepiej wybierać drogi proste i asfaltowe zapewniające wysoki komfort jazdy. Postaraj się również omijać trasy wymagające częstego podjeżdżania pod górkę – jeżeli poczujesz, że Twój oddech staje się płytki i kręci Ci się w głowie – szybko zejdź z roweru i odpocznij.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Ciężarna na rowerze powinna przede wszystkim zachować nadzwyczajne środki ostrożności. Pomijając oczywiste aspekty wyposażenia, takie jak: kask, światełka odblaskowe i sprawny rower, przyszła mama powinna podróżować wytyczonymi ścieżkami rowerowymi, aby uniknąć ewentualnych niespodzianek na drodze (dziury w nawierzchni, nieprzystosowany teren do jazdy itp.). Mama z brzuszkiem nie powinna także wybierać się na wycieczkę rowerową sama – najlepiej spędzić ten czas z kimś bliskim, kto zna Twoją sytuację i w razie potrzeby będzie w stanie Ci pomóc. Jeżeli jednak będzie taka konieczność, że będziesz zmuszona jechać rowerem w pojedynkę, poinformuj partnera lub rodzinę o swojej wyprawie. Dodatkowo, miej przy sobie zawsze kartę ciąży, która w razie wypadku poinformuje lekarzy o Twoim stanie zdrowia, telefon komórkowy oraz butelkę z wodą.

Odpowiedzialna jazda na rowerze, w gronie najbliższych, to wspaniały pomysł na miłe spędzenie wolnego czasu. Przyszła mamusia może z powodzeniem korzystać ze sprzętu pod warunkiem, że lekarz prowadzący ciążę wyrazi zgodę na taki wysiłek fizyczny.