Ciąża a latanie samolotem

Ciąża a latanie samolotem
By Joanna Komorniczak 11 miesięcy temu Brak komentarzy

Chciałabyś wybrać się w podróż samolotem, ale jesteś w ciąży i boisz się o zdrowie swojego dziecka? Zanim zaplanujesz daleką wycieczkę, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę.

Który trymestr?

Ciąża składa się z trzech trymestrów. To właśnie drugi okazuje się być najbardziej odpowiednim momentem na wybór podróży, w którą wliczony jest lot samolotem. Niektórzy lekarze wskazują nawet dokładny tydzień, w którym przyszła mama może bezpiecznie przemieszczać się takim środkiem lokomocji – jest to czas, między 18 a 24 tygodniem ciąży. Według badań, w tym okresie narządy dziecka są już dostatecznie rozwinięte i nagła zmiana ciśnienia nie może mieć zbyt dużego wpływu na ich dalszy rozwój. Dlatego też, podróże w pierwszym trymestrze ciąży nie są polecane przez ginekologów, jako najlepszy czas na latanie samolotem. Ta sama kwestia dotyczy ostatniego trymestru - w trzecim, kobieta ma prawo podróżować samolotem do około 34 tygodnia. Każdy lot powyżej tego przedziału, grodzi przyszłej mamie przedwczesnym porodem lub zasłabnięciem, związanym z długim siedzeniem w jednym miejscu. Jeśli jednak jesteś zmuszona do odbycia takiej podróży, skonsultuj swoją decyzję z lekarzem prowadzącym, który wypisze Ci specjalne zaświadczenie dla linii lotniczej, z którą będziesz lecieć.

Zachowaj ostrożność

Podróże przyszłej mamy, muszą być starannie zaplanowane i przemyślane. Lot samolotem nie powinien więc trwać dłużej niż 3 godziny. Jeśli jednak wybierzesz podróż z przesiadkami, postaraj się, aby móc przespać noc i odpocząć, między zmianą lotów. To samo dotyczy odprawy na lotnisku. Skorzystaj z możliwości odprawy przez Internet, aby uniknąć zbyt długiego przebywania w hali odlotów. Twoja ciąża powinna być przepustką do pierwszeństwa podczas wsiadania do samolotu, jednak takie same przywileje posiadają rodzice z dziećmi oraz osoby niepełnosprawne. Jeżeli będziesz miała okazję do rezerwacji miejsca w samolocie – pamiętaj aby znajdowało się przy przejściu. Podczas startu i lądowania, pas zapinaj na wysokości miednicy tak, aby nie uciskać ciążowego brzuszka.

Czy to konieczne?

Decydując się na spędzenie wakacji poza granicami kraju, zastanów się czy w tym przypadku lot samolotem jest niezbędny – może uda się zaplanować wyjazd jadąc samochodem lub pociągiem ? Podróżowanie w tym ostatnim środku lokomocji jest o tyle przyjemne, że w każdej chwili możesz przejść się po korytarzu, wyciągnąć nogi na sąsiedni fotel, pić napoje bez ograniczeń i korzystać z toalety bez zatrzymywania pojazdu. Podróż samochodem jest za to o tyle komfortowa, że możesz zmienić kurs podróży, zdecydować o nagłym postoju i szybko dostać się do pobliskich centrów medycznych.