Chusta zamiast nosidełka - dobry wybór?

Chusta zamiast nosidełka - dobry wybór?
By Joanna Komorniczak 10 miesięcy temu Brak komentarzy

Dziecko, które dopiero co przyszło na świat, potrzebuje jak najwięcej bliskości swojej mamy. Chusta to umożliwia - pozwala słyszeć niemowlęciu bicie serca matki i być tuż przy jej ciele. Pojawia się sporo głosów, że dziecko, które jeszcze nie trzyma samo główki, nie powinno być noszone w chuście. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ dobrze zawiązana chusta, stabilnie podtrzymuje główkę i kręgosłup, zachowując fizjologiczną pozycję podczas noszenia. Można więc bez obaw używać chusty jako nosidełka już od pierwszych dni życia maleństwa.

Mając chustę, nie musisz nawet kupować wózka. Dziecko, które jest umieszczone na Twojej piersi, jest bezpieczne, jest blisko Ciebie, masz z nim stały kontakt. W dodatku - pozostają Ci wolne obie ręce. Niemowlę jest jak najbardziej przystosowane do tego, by być noszonym, więc nie jest konieczne wożenie go w wózku.

Nie musisz martwić się o to, czy Twój synek lub córeczka nabędzie wad postawy przez noszenie w chuście. To mit, który powtarzają jedynie ci, którzy nigdy nie próbowali używać chust lub robili to w niewłaściwy sposób. Właściwie zawiązana chusta zabezpiecza kręgosłup dziecka i nie daje możliwości, by układał się on w złej pozycji.

Przed wyborem chusty, zwróć uwagę na tkaninę z jakiej jest wykonana. Powinna być ona uszyta wyłącznie z naturalnych materiałów, które pozwalają skórze oddychać, są przewiewne i nie odparzają.

Jak właściwie wiązać chustę?

Opakowanie z chustą, jaką kupisz w sklepie, powinno zawierać instrukcję jej wiązania. Krok po kroku zaprezentowane mocowanie chusty i układanie dziecka wewnątrz niej, pozwoli Ci na samodzielną obsługę produktu. Jeśli jednak nie jesteś pewna, czy będziesz to robić prawidłowo, zapisz się na kurs do szkoły rodzenia lub szkoły świadomego macierzyństwa. Wybierz zajęcia, na których pokazane będzie wiązanie chusty do noszenia dziecka. Dowiesz się wszystkiego dokładnie i poćwiczysz zakładanie chusty na lalce. W razie wątpliwości, poproś instruktorkę o pomoc.

Więcej do czytania:

Nosidło Marsupi – dla tych, którzy nie lubią chust

W czym nosić dziecko? Nosidełko twarde czy chusta?

Modne chusty zamiast nosidełka