Cesarskie cięcie a karmienie piersią

Cesarskie cięcie a karmienie piersią
By Joanna Komorniczak 10 miesięcy temu Brak komentarzy

Niektóre porody kończą się cesarskim cięciem. Często mamy, których dzieci przyszły na świat właśnie w taki sposób uważają, że nie będą mogły karmić piersią swoich maleństw. Jest to jeden z najczęstszych mitów rozpowszechnianych wśród młodych mam.

Daj sobie szansę

Kobieta, która doświadczyła cesarskiego cięcia, może potrzebować trochę więcej czasu na pierwszy kontakt z dzieckiem, niż mama, która urodziła w sposób naturalny. Nie jest to jednak przeszkoda do karmienia piersią. Lekarze zalecają napojenie noworodka zaraz po jego urodzeniu, jednak wydłużony czas pierwszego spotkania, nie musi być przeszkodą do rozpoczęcia „mlecznej drogi”. Najważniejsze to pozytywne myślenie, które w znaczący sposób wpływa na jakość i ilość pokarmu matki.

Odpowiednia pozycja

Aby pierwsze i kolejne karmienia były przyjemnością nie tylko dla niemowlęcia, należy zastosować się do kilku prostych zasad. Jedną z podstawowych czynności podczas przystawiania dziecka do piersi, jest przyjmowanie odpowiedniej pozycji. Panie po cesarskim cięciu powinny skorzystać z pomocy położnych i doradczyń laktacyjnych, które pomogą w prawidłowym ułożeniu malca oraz dopilnują, aby świeżo upieczona mama czerpała jak najwięcej przyjemności z karmienia. Warto również zaopatrzyć się w odpowiednią bieliznę do karmienia, która ułatwi napojenie niemowlęcia.

Świadoma mama

Jeśli zdecydujesz jeszcze przed porodem, że chciałabyś karmić swoje dziecko zaraz po porodzie, a wiesz, że czeka Cię cesarskie cięcie, postaraj się ustalić z lekarzem prowadzącym lub położną kilka ważnych zasad. Po pierwsze, poproś o podawanie takich leków, po których będziesz mogła spokojnie nakarmić malca. Po drugie, zdecyduj się na tzw. znieczulenie przewodowe, podczas którego jesteś świadoma i łatwiej będzie Ci samodzielnie przystawić noworodka do piersi. Po trzecie, o ile to możliwe, przebywaj na sali porodowej z osobą, która będzie Cię konsekwentnie wspierać przy próbach rozpoczęcia przygody z karmieniem piersią.

Wbrew utartym stereotypom, cesarskie cięcie nie jest przeszkodą w karmieniu piersią. Jeśli poród przebiegnie zgodnie z planem i mama urodzi zdrowe dziecko, nie ma przeciwwskazań do przystawienia maluszka do piersi.