Bezpieczeństwo w samochodzie, czyli wybieramy fotelik dla dziecka

Bezpieczeństwo w samochodzie, czyli wybieramy fotelik dla dziecka
By Joanna Komorniczak 6 miesięcy temu Brak komentarzy

Dla podróżującej rodziny, nie ma nic bardziej istotnego jak bezpieczeństwo dziecka. Dotyczy ono zarówno niemowląt jak i starszych dzieci.

Prawidłowa pozycja

Fotelik dla dziecka powinien być dostosowany przede wszystkim do wieku i wzrostu dziecka. Niemowlęta podróżują w fotelikach głębokich, podobnych do niewielkiej kołyski, umiejscowionych tyłem do kierunku jazdy. Najczęściej, taki fotelik stanowi jedną z części wózka – współcześni producenci, w swoich ofertach posiadają tzw. wózki 3w1, które pozwalają na swobodne wypinanie fotelika ze stelaża i montowanie go w samochodzie. Dla bardziej wygodnego i bezpiecznego przewożenia dziecka w aucie, producenci zalecają zakup tzw. bazy ISO-fix, która ma ułatwić mocowanie fotelika na siedzeniu.

W przeciwną stronę

Ostatnie badania wskazują, że w pozycja tyłem do kierunku jazdy, jest najbezpieczniejszą ze wszystkich i powinna obowiązywać nie tylko niemowlęta, ale również starsze dzieci (dopóki nie przestaną jeździć w fotelikach samochodowych). Niestety, często rodzice zaniepokojeni nikłą kontrolą przewożonego dziecka oraz obawą przed nabyciem przez nie choroby lokomocyjnej, decydują się na szybką zmianę ustawienia fotelika do kierunku jazdy. Mimo to, producenci prześcigają się w projektowaniu akcesoriów ułatwiających kontrolę malucha w aucie, np. lusterko do obserwacji dziecka. Dodatkowo, bezpieczne i cenione foteliki posiadają pasy, wyposażone w napinacze takie same jak w fotelach samochodowych. Takie rozwiązanie zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo podczas ewentualnej kolizji.

Nie cena a producent

Nie zawsze wysoka cena idzie w parze z dobrą jakością produktu. W przypadku samochodowych fotelików dziecięcych, najlepiej decydować się na zakup takich, które produkowane są przez znane i cenione firmy – to właśnie one regularnie prowadzą testy i badania, potwierdzające jakość wykonanych produktów. Dodatkowo, ciągłe ulepszanie modeli, gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa dziecka w samochodzie. Firmy mało znane lub takie, które jedynie kładą nacisk na ładny wygląd fotelika, a nie jego funkcjonalność, nie mogą pochwalić się atestami i badaniami wykonywanymi w kierunku komfortu małego podróżnika.

Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie to najistotniejszy element rodzinnej podróży. Aby nasze maleństwo w przyszłości samo potrafiło zadbać o swój komfort i ochronę życia podczas jazdy samochodem, staraj się codziennie dawać mu przykład i zapinaj pasy w aucie.