Badanie obciążenia glukozą

Badanie obciążenia glukozą
By Joanna Komorniczak 10 miesięcy temu Brak komentarzy

Kiedy spodziewasz się dziecka, Twój ginekolog zleci Ci wykonanie szeregu badań, które wykluczą ewentualne choroby maluszka oraz pomogą pozbyć się pozostałych objawów zagrażających Twojemu zdrowiu. Jednym z podstawowych badań jest tzw. krzywa cukrowa, czyli badanie obciążenia glukozą.

Dlaczego muszę je wykonać?

Test obciążenia glukozą, wykonywany jest w celu określenia poziomu cukru w organizmie ciężarnej. Dany poziom decyduje o tym, czy przyszła mama choruje na cukrzycę ciążową lub czy ma predyspozycje do takiego zachorowania. Badanie to jest obowiązkowe, ponieważ nieleczona lub późno wykryta cukrzyca ciążowa, może stanowić ogromne zagrożenie dla nienarodzonego jeszcze dziecka oraz dla przyszłej mamy, która może zostać cukrzykiem również po porodzie.

Na czym polega takie badanie?

Badanie krzywej cukrowej wykonuje się na czczo między 24 a 28 tygodniem ciąży. Z reguły placówka medyczna, w której dokonuje się testu, posiada przygotowaną glukozę, czasem jednak, ciężarna proszona jest o przyniesienie zakupionej w aptece odpowiedniej ilości substancji. Badanie polega na początkowym pobraniu krwi, następnie spożyciu glukozy rozpuszczonej w wodzie i odczekaniu dwóch godzin po to, aby po upływie tego czasu ponownie pobrać krew (czasem pobiera się krew także i po kolejnej godzinie). Na podstawie wszystkich wyników, laborant tworzy tzw. krzywą cukrową, określającą poziom glukozy we krwi przyszłej mamy.

A co, jeśli moje wyniki odbiegają od normy?

Jeśli lekarz stwierdzi podwyższony poziom cukru (cukrzycę ciążową), to nie jest to jeszcze powód do rozpaczy! Z reguły, aby obniżyć glukozę we krwi, ginekolog zaleca stosowanie specjalnej diety przez cały czas trwania ciąży. Takie rozwiązanie często jest skuteczne i nie wymaga zażywania dodatkowych leków lub wykonywania innych, skomplikowanych badań. Czasem jednak, jeśli wyniki znacznie odbiegają od normy i stanowią zagrożenia dla zdrowia dziecka i mamy, lekarz prowadzący może przepisać specjalne lekarstwa regulujące poziom cukru w organizmie ciężarnej. Pamiętaj – nieleczona cukrzyca może powodować makrosomię u Twojego dziecka (bardzo duży rozmiar i wagę) oraz szereg innych, nieprzyjemnych schorzeń. Warto więc przez kilka miesięcy ciąży trzymać żywieniowy rygor i przestrzegać zaleceń ginekologa, aby dać zdrowy start w przyszłość swojemu maluszkowi.

Test obciążenia glukozą, to jedno z obowiązkowych badań przyszłej mamy. Wykonywanie wszystkich pomiarów powinno odbywać się w sprawdzonej placówce, najlepiej rekomendowanej przez Twojego lekarza prowadzącego. Pamiętaj także o nieanalizowaniu wyników samemu lub z pomocą Internetu – o wszystkich normach i ewentualnych zagrożeniach chorobą opowie Ci Twój ginekolog.