Baby blues – jak sobie z nim radzić?

Baby blues – jak sobie z nim radzić?
By Joanna Komorniczak 4 miesięcy temu Brak komentarzy

Baby blues, czyli obniżony nastrój kobiety po porodzie, jest naturalnym, często występującym elementem macierzyństwa. Mylony zwykle z depresją poporodową, nie zagraża młodej mamie, jednak zaniedbany, może przerodzić się w coś znacznie bardziej kłopotliwego.

Objawy

Do głównych objawów syndromu Baby blues należą przede wszystkim smutek, przygnębienie, poczucie, że jest się złą matką, wahania nastroju, wzmożona płaczliwość czy kłopoty ze snem. Młode mamy, które odczuwają Baby blues, często nie radzą sobie z godzeniem obowiązków domowych i wychowywaniem dziecka. Brak skoordynowania tych czynności powoduje, że kobieta jest nerwowa i wybuchowa. Przymus przebywania w nieuporządkowanym mieszkaniu lub brak czasu na spełnianie własnych potrzeb, może dodatkowo potęgować frustrację młodej mamy.

Przyczyny

Przyczyną takiego zachowania są przede wszystkim ogromne wahania hormonów, szczególnie kortykotropiny, odpowiedzialnej za regulowanie organizmu w sytuacjach stresowych. Mimo to, współcześni lekarze nadal nie są w stanie wskazać konkretnej przyczyny powstawania tego syndromu. Baby blues dotyka, co drugą młodą mamę i można go częściej zaobserwować u kobiet, które urodziły po raz pierwszy. Zetknięcie z zupełnie nową sytuacją, problem w połączeniu wielu czynności w jednym czasie, nieregularny sen i nieodpowiedni czas odżywiania się, powodują frustrację i tym samym załamanie młodej mamy. Na szczęście Baby blues rozpoczyna się w czwartej/piątej dobie po porodzie i zazwyczaj znika tak szybko jak się pojawił.

Jak sobie z nim radzić?

Przede wszystkim nie obwiniaj się i zaakceptuj obecny stan rzeczy. Nie musisz być idealna w każdym calu – przecież każdej z nas, zdarzają się gorsze i lepsze dni. Twoi bliscy wiedzą przecież, że niedawno przyszło na świat Twoje ukochane maleństwo. Nikt nie oczekuje od Ciebie, że Twoje mieszkanie będzie w tym czasie wyglądało niczym ekskluzywny hotel, a posiłek będzie składał się z trzydaniowej kolacji. Postaraj się mówić głośno o swoich obawach i uczuciach związanych z macierzyństwem. Podziel się obserwacją z bliskimi kobietami, zapytaj o ich doświadczenia – taka wzajemna wymiana opinii, może być bardzo pomocna w radzeniu sobie z własnymi słabościami. Postaraj się również wychodzić do ludzi i spędzać chociaż jeden wieczór na rozmowie o rzeczach niezwiązanych z macierzyństwem.


Jeśli jednak syndrom Baby blues nie chce Cię opuścić, za to masz coraz częściej czarne myśli i brak Ci ochoty do spędzania czasu z dzieckiem, mogą to być pierwsze objawy depresji poporodowej. W tym momencie należy koniecznie zgłosić się do lekarza psychiatry, który pomoże Ci uporać się z tym trudnym problemem.