Akcesoria ułatwiające zasypianie dziecka

Akcesoria ułatwiające zasypianie dziecka
By Joanna Komorniczak 6 miesięcy temu Brak komentarzy

Kiedy maluszek nie chce zasnąć, a rodzice nie wiedzą jakich sposobów użyć, na pomoc przychodzi niezliczona ilość akcesoriów ułatwiających spokojny sen. Poniżej przedstawiamy kilka z nich, które pozwolą mamie i tacie na komfortowe przespanie kilku godzin.

Miękkie kocyki i otulacze

Nie od dziś wiadomo, że szczelne otulanie niemowlaka, z ciasno omotanymi rączkami wzdłuż ciała, zapewnia spokój i poczucie bezpieczeństwa. Skrępowane ruchy maluszka przypominają dziecku czas spędzony w brzuszku matki, czyli najbezpieczniejszy okres w jego krótkim życiu. Starszym dzieciom polecamy przytulenie się do delikatnego, najlepiej wykonanego z naturalnych materiałów kocyka lub cieniutkiej „mgiełki”. Dotykanie twarzy lub trzymanie w rączkach niezwykle miękkiego otulacza, relaksuje i uspokaja zmęczonego płaczem malucha.

Szum

Jeszcze kilka lat temu, zdesperowani rodzice usypiali niemowlęta przy włączonej suszarce lub hałaśliwym odkurzaczu. Dzisiaj, po wielu badaniach, na rynku dostępne są maskotki wydające charakterystyczny szum. Ten jednostajny dźwięk, kojarzony z odgłosami jakie dochodziły do malucha, kiedy był jeszcze w łonie matki, są jednym z bardziej skutecznych metod na usypianie dziecka. Jednakże podobnie do innych akcesoriów, taki szumiący miś ma wśród mam rzeszę zarówno zwolenniczek jak i całkowitych przeciwniczek.

Kołysanie

Do tego zabiegu możesz wykorzystać właściwie wszystko. Począwszy od własnych rąk, na których możesz kołysać dziecko, poprzez szereg wyspecjalizowanych kołysek i bujaków, kończąc na wózku i różnych środkach transportu. Mozolne i stałe ruchy, czasem nawet intensywne, jak mantra wprowadzają dziecko w głęboki sen, przywołując wspomnienia z matczynego brzucha, który spokojnie kołysał maluszka.

Dotyk matki

To bez wątpienia najlepszy ze wszystkich sposobów na uśpienie dziecka. Płaczące niemowlę lub trochę starsze dziecko, nie musi całym ciałem obejmować rodzica. Wystarczy delikatne gładzenie dłoni lub subtelne drapanie po malutkich pleckach, aby maluszek czuł obecność najważniejszej w swoim życiu osoby. Spokojna kołysanka, zaśpiewana przy główce dziecka, wprowadzi aurę spokoju i delikatności, która jest niezwykle potrzebna podczas usypiania maluszka.

Aby dziecko mogło szybko i komfortowo zasnąć, postaraj się o wyciszenie go już kilkanaście minut przed rozpoczęciem usypiania. Wygodne łóżko, czysta pościel i ulubiony „uspokajacz”, pozwolą na łatwiejsze uśpienie niemowlęcia. Cisza i spokój i regularność drzemek to także istotne elementy dobrego snu Twojego dziecka.