Doula, czyli o emocjonalnym wsparciu podczas porodu

Doula, czyli o emocjonalnym wsparciu podczas porodu
By Joanna Komorniczak 11 miesięcy temu Brak komentarzy

Doula (z j.greckiego oznaczająca służącą) – to kobieta wspierająca matkę i jej rodzinę nie tylko podczas porodu ale i całego czasu trwania ciąży.

Kim jest doula?

Po raz pierwszy w nowożytnych czasach, pojęcie douli zaistniało w latach 60. i początkowo oznaczało doświadczoną kobietę, wspierającą młodą matkę tuż po porodzie. Już dziesięć lat później, termin ten został rozszerzony i określał doulę jako kobietę zapewniającą wsparcie psychiczne, fizyczne i niemedyczne przyszłych matek. Obecnie, w kilku krajach Europy Zachodniej traktowana jako zawód, w Polsce popularna zaledwie od dziesięciu lat.

Czy potrzebuję takiego wsparcia?

Wybór douli jako wsparcia w czasie ciąży i podczas porodu jest kwestią indywidualną. Warto jednak podkreślić, iż w dzisiejszych czasach, kobiety korzystają przede wszystkim z wynajętych położnych, a w trakcie trwania ciąży z usług szkół rodzenia. Nie zawsze jednak można liczyć na indywidualne potraktowanie ciężarnej. Doula sprawuje opiekę nad młodą matką również po porodzie, pomagając jej w karmieniu piersią oraz odpowiadając na wszelkie nurtujące pytania związane z okresem okołoporodowym.

Czy doula to położna?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań. Położna to kobieta, która ma wykształcenie medyczne i podczas porodu ponosi odpowiedzialność za wszelkie wykonywane czynności związane z porodem, podejmuje decyzje dotyczące zdrowia matki i przyszłego dziecka. To również osoba, która może się zmieniać, w zależności od pełnionego dyżuru i nie zawsze jest „na nasze zawołanie”. Doula wspiera ciężarną na poziomie emocjonalnym, często tłumacząc wszystkie niejasności i obawy, którym poddawane są przyszłe młode mamy. Zajmuje się również delikatnym wsparciem fizycznym, (np. trzymaniem za rękę, podawaniem wody, masowaniem obolałych pleców lub stóp) oraz przede wszystkim pomaga kobiecie radzić sobie z pogłębiającymi się skurczami. Profesjonalna doula i położna nie wchodzą sobie w drogę a współpracują – sprawiając, że poród staje się sprawny i komfortowy.

W czasie ciąży warto zastanowić się nad skorzystaniem ze wsparcia douli. Współcześni naukowcy twierdzą, iż obecność takiej osoby podczas porodu, znacznie ułatwia kobiecie przyjście dziecka na świat i sprawia, że młoda mama jest spokojniejsza i szczęśliwsza.

Źródło: http://www.doula.org.pl